W tegorocznej edycji 'Mazowieckich Barw Wolontariatu” jury konkursu wybrało 7 laureatów i przyznało 13 wyróżnień. Podczas gali nagrody najlepszym mazowieckim wolontariuszom wręczyli marszałek Adam Struzik i członkini zarządu województwa Anna Brzezińska.
W tym roku do konkursu 'Mazowieckie Barwy Wolontariatu” zgłoszono blisko 100 wolontariuszy. Spośród nich jury wyłoniło zwycięzców w czterech kategoriach: wolontariat młodzieży, dorosłych, seniorów oraz – po raz pierwszy w historii konkursu – w kategorii organizator wolontariatu. W każdej z kategorii przyznano nagrody indywidualne i grupowe. Wręczono także 'Nagrodę mieszkańców Mazowsza”.
Wybierając laureatów, Kapituła konkursu rozpatrywała ich kandydatury między innymi pod kątem zaangażowania, innowacyjności, skuteczności i częstotliwości podejmowanych inicjatyw, a także trafności udzielonej pomocy. Mówi marszałek Adam Struzik.
W kategorii indywidualnej zwyciężył Krzysztof Malinowski, wolontariusz Fundacji Ronalda McDonalda, który wspiera dzieci i ich rodziny w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W ciągu pięciu lat organizował różne akcje z okazji świąt Bożego Narodzenia. Odmalował także część pomieszczeń w budynku.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Kira Sukhoboichenko – twórczyni Fundacji Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków.
W kategorii grupowej zwyciężyli AVECIARZE. Dzięki ich projektom każdego roku 8 tys. osób w różnym wieku ma szansę wziąć udział w wartościowym projekcie edukacyjnym, kulturalnym lub kajakowym.
Wyróżnienia w kategorii grupowej otrzymali: Szkolna Grupa Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Józefa Piłsudskiego w Otwocku oraz Szkolny Klub Wolontariusza działający w Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku.
WOLONTARIAT DOROSŁYCH AKTYWNYCH SPOŁECZNIE
Nagrodę indywidualną zdobyła Kinga Witkowska, sołtyska sołectwa Bodzanów, która swoją działalnością przyczynia się do realnych zmian w swojej miejscowości. To koordynatorka sztabu Operacji Czysta Rzeka w Bodzanowie. Odegrała kluczową rolę w działaniach na rzecz ochrony rzeki Mołtawy. Jej starania doprowadziły również do utworzenia w bodzanowskim przedszkolu sali integracji sensorycznej, w której odbywają się zajęcia ze wczesnego wspomagania rozwoju.
Wyróżnienia otrzymali Michał Nitka i Edyta Frańczuk, nauczyciele angażujący się w działalność na rzecz warszawskiej społeczności.
W kategorii grupowej laureatem została Grupa 'Pomaganie jest fajne” skupiająca 10 wolontariuszy działających na Mazowszu od 6 lat. Ich działalność polega na wspieraniu osób wykluczonych, w kryzysie bezdomności, a także dorosłych w spektrum autyzmu. Grupa współpracuje z warszawską klubokawiarnią 'Życie jest fajne”, tworząc przestrzeń wsparcia dla dorosłych osób w spektrum autyzmu.
Wyróżnienie przyznano Lokalnemu Stowarzyszeniu na Rzecz Bezdomnych Zwierząt Psijazna Dłoń, która od lat pomaga bezdomnym zwierzętom w Raciążu. Nagroda trafiła też do Sąsiedzkiego Klubu Wolontariuszy z powiatu piaseczyńskiego i organizacji Mańkowski Team.
WOLONTARIAT SENIORÓW
Laureatką w tej kategorii została Renata Szcześniak, mieszkanka Pruszkowa, nauczycielka z blisko 40-letnim stażem. Angażuje się ona w takie aktywności jak foodsharing (jadłodzielnia), WOŚP, budżet obywatelski, pikniki i akcje charytatywne. Jest zainteresowana sprawami lokalnymi i otwarta na potrzeby innych.
Wyróżnienia otrzymali Ewa Gołębiewska, Janusz Bukowski i Jerzy Hayder – działacze społeczni z Warszawy i okolic, którzy od wielu lat niosą pomoc innym w potrzebie.
W kategorii wolontariatu grupowego nagroda trafiła do Drużyny Wolontariatu Senioralnego Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS. To grupa 60 osób, którzy nie tylko pomagają w codziennych aktywnościach, ale także budują więzi międzypokoleniowe, promują aktywność i integrację społeczną (np. Kawiarenka dla Seniora, pracownia świeczkarska). Wolontariusze organizują liczne wydarzenia, zarówno charytatywne, jak i edukacyjne. Jedną z inicjatyw jest Asystent Seniora – wolontariusze pomagają osobom starszym, chorym w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, spacer czy wizyta u lekarza.
Wyróżnienie grupowe otrzymał Wolontariat Seniora Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, działający od wielu lat na rzecz aktywizacji osób starszych w gminie Kozienice.
ORGANIZATOR WOLONTARIATU
Jest to kategoria specjalna, w ramach której nagrody przyznano po raz pierwszy. Laureatem została organizacja Chorągiew Stołeczna Związku Harcerstwa Polskiego, która pełni kluczową funkcję w wychowaniu dzieci i młodzieży na terenie Warszawy i okolicznych powiatów. Skupia ponad 12000 harcerzy i zuchów oraz ponad 1200 wolontariuszy. Od lat wspiera rozwój młodych osób, kształtując ich charakter i ucząc takich wartości jak służba, braterstwo i praca nad sobą. Wyróżnienie trafiło natomiast do niewielkiej organizacji działającej głównie na terenie powiatu grodziskiego – Stowarzyszenie Bezdomniaki Żabiowolskie. Zajmują się niesieniem pomocy zwierzętom poprzez Domy Tymczasowe oraz zapobieganiu zjawisku bezdomności.