Kobiety są coraz bardziej świadome swoich wyzwań społecznych. Śmiałe, ambitne i zaangażowane. 8 marca, w święto Kobiet życzenia przesyła marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Kobiety coraz częściej i z większą otwartością wchodzą w świat polityki. Wśród 50 radnych województwa mazowieckiego jest 14 pań, dwie z nich są w zarządzie województwa – Elżbieta Lanc (w zarządzie od 2014 r.) i Janina Ewa Orzełowska (w zarządzie od 2010 r.). Obie zapewniają, że współczesne kobiety chcą być aktywne, pracować zawodowo, a jednocześnie dbać o domowe ognisko. Jak mówią są silniejsze psychicznie od mężczyzn i lepiej radzą sobie ze stresem.
W urzędzie marszałkowskim spośród osób zatrudnionych 2/3 to kobiety. Blisko 1000 pań zajmuje różne stanowiska. Są szefowymi departamentów, liderkami licznych społecznych inicjatyw funkcjonujących w samorządzie. Wojewódzkimi samorządowymi jednostkami organizacyjnymi kieruje 39 pań.
Statystyki pokazują też, że coraz więcej kobiet zostaje sołtysami. Według danych GUS w 2019 r. na Mazowszu było 7315 sołtysów, z czego aż 3218 to kobiety!
Coraz więcej kobiet piastuje stanowiska wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 'Po wyborach w 1990 r. ich odsetek w gminach wiejskich ledwie przekraczał 9 proc., po 2014 r. był już niemal trzykrotnie wyższy”.
Także młodzież coraz chętniej angażuje się w sprawy publiczne. Młodzi ludzie wiedzą, że bierność nie popłaca. Przygodę z działalnością obywatelską młode Mazowszanki rozpoczęły w 2019 r. – jako radne Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego (jest ich 23 z 51 radnych) czynnie angażują się w prace tego gremium.
Na terenie Mazowsza działają liczne organizacje zrzeszające mieszkanki obszarów wiejskich. Są to zarówno koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, jak i lokalne grupy. Ich działanie bardzo często oparte jest na pielęgnowaniu tradycji i kultury zarówno całego Mazowsza, jak i małej ojczyzny, z której się wywodzą. Coraz częściej to właśnie kobiety angażują się w życie społeczne swoich wspólnot, podejmują wyzwania, wspierają mieszkańców, promują swoją wieś czy gminę. Samorząd Mazowsza dostrzega to i od kilku lat nagradza liderki społeczności wiejskiej – działaczki lokalne, członkinie kół gospodyń wiejskich, organizacji pozarządowych, lokalnych grup działania itp. które są zaangażowane w pracę na rzecz innych, przyczyniając się do rozwoju 'małych ojczyzn” (konkurs adresowany jest do aktywnych kobiet, które działają na terenach wiejskich województwa mazowieckiego).
Wszystkie Panie, 8 marca, o godz. 19 samorząd województwa mazowieckiego zapraszamy na specjalny koncert transmitowany online. Organizatorem wydarzenia jest Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury.