Aż 72 osoby zmarły od listopada 2015 roku z powodu wychłodzenia organizmu. Od września 2015 roku 29 osób śmiertelnie zatruło się czadem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służby podległe apelują o rozwagę, ostrożność i reagowanie na los tych, którzy potrzebują pomocy.
Jak ostrzegają synoptycy, do Polski wraca typowo zimowa aura. Na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia narażeni są głównie bezdomni, ale problem dotyczy też osób starszych, samotnych, którzy mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Jedną z częstszych przyczyn zamarznięć jest również alkohol, który daje złudne uczucie ciepła. Mówi podkom. Sylwester Marczak z ostrołęckiej policji.
Zimą podczas dogrzewania domów i mieszkań dochodzi również do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna prosi o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. Pamiętajmy, aby nie zatykać, ani nie zaklejać przewodów wentylacyjnych.
Aby zapobiec zatruciom tlenkiem czadu, możemy – dla naszego bezpieczeństwa i wszystkich pozostałych domowników – zainstalować w domu lub mieszkaniu, czujniki tlenku węgla. Zaalarmują nas w przypadku wystąpienia zagrożenia, dzięki czemu możemy uniknąć tragedii.
Radzi st. bryg. Jarosław Wilga, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.