Utrzymujący się wysoki poziom spożycia alkoholu, rosnące zainteresowanie e-papierosami oraz nowe zagrożenia, takie jak hazard – tak przedstawiają się m.in. najnowsze wyniki międzynarodowego badania ESPAD 2024. Chociaż obserwuje się pewne pozytywne tendencje – spadek palenia tradycyjnych papierosów i używania marihuany, to wnioski płynące z raportu budzą niepokój ekspertów.
W województwie mazowieckim przeprowadzono kolejną edycję międzynarodowego raportu 'Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną. Rzuca światło na skalę zjawiska używania alkoholu, tytoniu, narkotyków oraz innych substancji psychoaktywnych wśród uczniów szkół średnich.
Wyniki badania podsumowuje Tomasz Osadnik, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego do spraw profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Badanie ESPAD ma charakter porównawczy, ponieważ jest realizowane nie tylko na Mazowszu, ale również w całej Polsce oraz w Europie. Mówi Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora ds. profilaktyki uzależnień i wspierania rodziny Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Eksperci podkreślają, że kluczowe jest również zaangażowanie rodziców i nauczycieli w budowanie świadomości młodych ludzi na temat ryzyka związanego z używaniem substancji psychoaktywnych oraz hazardem. Raport ESPAD 2024 stanowi ważne ostrzeżenie i punkt wyjścia do dalszych prac nad skuteczniejszymi strategiami profilaktycznymi.
Pełny raport znajduje się TUTAJ