Sprawozdanie UE na temat młodzieży potwierdza zaangażowanie Komisji Europejskiej na rzecz zapewnienia każdemu młodemu człowiekowi możliwości rozwoju – od edukacji i zatrudnienia po zdrowie psychiczne i włączenie cyfrowe.
Wraz z publikacją sprawozdania UE na temat młodzieży z 2024 r. i najnowszego badania Eurobarometru na temat poglądów młodych ludzi Komisja rozpoczyna nową debatę internetową na temat platformy zaangażowania
obywatelskiego. Debata opiera się na dialogach na temat polityki młodzieżowej, które odbyły się w ciągu pierwszych 100 dni Komisji, dzięki czemu najważniejsze tematy poruszane przez młodych ludzi stały się przedmiotem otwartej, ogólnounijnej dyskusji.
Z nowego badania Eurobarometru wynika, że 61 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Sześciu na dziesięciu (60 proc.) uważa również, że UE ma pozytywny wpływ na społeczeństwo. Młodzi ludzie postrzegają jako główne atuty UE swobodę życia, studiowania i pracy w innym kraju UE (32 proc.), silne relacje i solidarność między państwami członkowskimi (28 proc.) oraz zaangażowanie UE na rzecz demokracji i podstawowych wartości (25 proc.).
Równolegle Komisja opublikowała również sprawozdanie UE na temat młodzieży z 2024 r., w którym przedstawiono przegląd życia młodych ludzi w UE oraz postępy poczynione w ramach strategii UE na rzecz młodzieży na lata 2019–2027. W sprawozdaniu potwierdzono zobowiązanie Komisji do zapewnienia, by głosy młodych ludzi pozostały kluczowe dla kształtowania polityki UE. Sprawozdanie zawiera wskazówki dotyczące dalszych działań w dziedzinie młodzieży w celu promowania zaangażowania i zwiększenia możliwości dla młodych ludzi. Więcej w temacie na stronie internetowej KE Przedstawicielstwa w Polsce.