Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce i jej 5 filii oferuje mieszkańcom miasta i powiatu ostrołęckiego blisko 190 tys. jednostek inwentarzowych książek (186 698 j.inw. w dn. 31.12.2018) i blisko 17 tys. j. inw. zbiorów specjalnych (m.in. książki mówione, płyty CD, DVD, winylowe, audiobooki, nuty, mapy, grafika) oraz 123 tytuły czasopism bieżących (w tym w Czytelni Głównej 87 tytułów). W 2018 r. zbiory zostały wzbogacone o 6617 wol. książek, w tym z zakupu 3400 wol. (pozostałe to głównie dary wydawnictw, autorów, czytelników).
Szczególnej pieczy poleca zbiory dotyczące regionu Kurpiowszczyzny: książki nowe i dawne, czasopisma (niemal wszystkie tytuły od 1 numeru), rękopisy i maszynopisy, prace magisterskie i doktorskie, grafikę, nagrania muzyczne i nie tylko na płytach CD, DVD, wideo, mapy, dokumenty życia społecznego (plakaty, zaproszenia, ulotki, foldery), no i oczywiście Kronikę Miasta Ostrołęki za lata 1983-2017 spisaną przez p. Czesława Parzycha.
Ze zbiorów MBP i filii w 2018 r. korzystało 8704 czytelników stałych (posiadających kartę stałego czytelnika). Natomiast w 2018 r. zarejestrowano 48 092 odwiedziny czytelników (o 1326 więcej niż w 2017 r.). Najliczniejsza grupa czytelników to osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata oraz uczniowie i studenci. W roku ubiegłym wypożyczono z bibliotek 102 249 j. inw. zbiorów (o 1540 więcej niż w 2017 r.), w tym książek 86 827 j. inw.
Aby ułatwić czytelnikom dostęp do książek biblioteki prowadzą akcję 'Książka na telefon”, adresowaną głównie do osób starszych i chorych.
Co najczęściej czytamy: literaturę obyczajową, romanse, sensacyjne, biografie, pamiętniki, literaturę fantasy i powieści historyczne. Najbardziej popularni pisarze to: Remigiusz Mróz, Katarzyna Michalska, Ken Follett, Katarzyna Bonda, Andrzej Sapkowski, Sparks Nicholas, a także klasycy Bułhakow, Dostojewski, Camus.
Zbiory biblioteczne wszystkich bibliotek są skomputeryzowane. Katalogi MBP i filii można przeglądać na domowych komputerach, można dokonać rezerwacji książki, sprawdzić swoje konto czytelnicze, można również dokonać przedłużenia wypożyczonej książki pod warunkiem, że nikt na nią nie czeka.
Biblioteka zaprasza również do korzystania z bezpłatnych ebooków, z bezpłatnego łącza internetowego WI-FI oraz internetu szerokopasmowego w czytelni głównej.
Biblioteka to również miejsc spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych z pisarzami, muzykami, regionalistami. Wielką popularnością cieszą się spotkania w cyklu 'Ulicami wspomnień”, Ostrołęcki Album Pamięci, Spotkania z historią regionu, Klub Podróżnika, a także promocje książek ostrołęckich autorów i autorów z kraju. Biblioteka jest organizatorem konkursów, debat literackich, koncertów, NOCY BIBLIOTEK, Imprezy Dionizje, teatrzyków dla dzieci.
Formy działalności kulturalno-edukacyjnej dla dzieci (m. in. konkursy, spotkania w ramach projektu: Ojczyzna gdy myślę, spotkania autorskie, wystaw.) W 2018 r. zorganizowano 73 imprezy biblioteczne, w których uczestniczyło ogółem 5265 osób.