back to top
18.9 C
Ostrołęka
czwartek, 1 maja 2025 r.

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

REKLAMA

2 października na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 15 czerwca 2016 r.

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce włącza się w akcję poprzez rozpropagowanie informacji wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji oraz społeczności lokalnej.

REKLAMA

– Głównym hasłem tegorocznej akcji są jakże wymowne słowa – „Stop przemocy w rodzinie”. Dodatkowo na plakacie pojawiła się informacja mająca na celu uświadomienie społeczeństwu, że na przemoc nie możemy pozostawać obojętni. W przypadku pojawienia się takiej sytuacji powinniśmy reagować Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy nie milcz! Skontaktuj się z nami! – mówi Mariusz Łuba, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce.

Co mówi prawo?

Art. 207 Kodeksu Karnego

§ 1 Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2 Jeżeli czyn określony w § 1 popełniony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

§ 3 Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub § 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 lat.

Jeżeli akty przemocy powtarzają się, ale nie masz na to dowodów, lub sprawca uderzył Cię po raz pierwszy, wówczas kwalifikacją prawną może być art. 217 (naruszenie nietykalności cielesnej) lub 156 i 157 Kodeksu Karnego (opisane są przestępstwa polegające na ciężkim uszczerbku na zdrowiu oraz uszkodzeniu ciała). Czyn ten może być zakwalifikowany jako uszczerbek na zdrowiu lub rozstrój zdrowia. W tym wypadku osoba pokrzywdzona musi zgłosić wniosek o ściganie karne sprawcy (jest to przestępstwo ścigane na wniosek).

Gdzie szukać pomocy?

Pamiętaj! Jeśli jesteś świadkiem lub ofiarą przemocy, zgłoś się do nas!

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce
Urząd Miasta Ostrołęki
ul. T. Kościuszki 45, pokój nr 210 (II piętro)
Telefon: 29 764 68 11 wew. 249 lub tel. bezpośredni 29 765 4249.

Info i grafika: ostroleka.pl

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex