2 października na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 15 czerwca 2016 r.
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce włącza się w akcję poprzez rozpropagowanie informacji wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji oraz społeczności lokalnej.
– Głównym hasłem tegorocznej akcji są jakże wymowne słowa – „Stop przemocy w rodzinie”. Dodatkowo na plakacie pojawiła się informacja mająca na celu uświadomienie społeczeństwu, że na przemoc nie możemy pozostawać obojętni. W przypadku pojawienia się takiej sytuacji powinniśmy reagować Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy nie milcz! Skontaktuj się z nami! – mówi Mariusz Łuba, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce.
Co mówi prawo?
Art. 207 Kodeksu Karnego
§ 1 Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2 Jeżeli czyn określony w § 1 popełniony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
§ 3 Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub § 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 lat.
Jeżeli akty przemocy powtarzają się, ale nie masz na to dowodów, lub sprawca uderzył Cię po raz pierwszy, wówczas kwalifikacją prawną może być art. 217 (naruszenie nietykalności cielesnej) lub 156 i 157 Kodeksu Karnego (opisane są przestępstwa polegające na ciężkim uszczerbku na zdrowiu oraz uszkodzeniu ciała). Czyn ten może być zakwalifikowany jako uszczerbek na zdrowiu lub rozstrój zdrowia. W tym wypadku osoba pokrzywdzona musi zgłosić wniosek o ściganie karne sprawcy (jest to przestępstwo ścigane na wniosek).
Gdzie szukać pomocy?
Pamiętaj! Jeśli jesteś świadkiem lub ofiarą przemocy, zgłoś się do nas!
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce
Urząd Miasta Ostrołęki
ul. T. Kościuszki 45, pokój nr 210 (II piętro)
Telefon: 29 764 68 11 wew. 249 lub tel. bezpośredni 29 765 4249.
Info i grafika: ostroleka.pl