Ostrołęccy oraz łomżyńscy policjanci włączają się w międzynarodową kampanię przeciwko przemocy wobec kobiet pod nazwą 'Biała Wstążka’. Jest ona adresowana głównie do mężczyzn. Jej cel to uświadomienie społeczeństwa jak ważny jest męski głos solidarności z ofiarami oraz wyrażenie zdecydowanego sprzeciwu w kwestii przemocy wobec kobiet.
Mówi aspirant Sylwester Marczak z ostrołęckiej policji.
Kampania 'Białej Wstążki’ wpisuje się w międzynarodową inicjatywę ’16 Dni Akcji przeciw Przemocy ze Względu na Płeć’. Upamiętnia dramatyczne wydarzenia jakie miały miejsce 6 grudnia 1989 roku w Kanadzie – 25–letni mężczyzna zastrzelił 14 studentek Politechniki, gdyż uważał, że kobiety nie są godne uczęszczania na uczelnie techniczne.
Biała wstążka przypięta przez mężczyznę oznacza deklarację nie tylko wyrzeczenia się stosowania przemocy, ale również reagowania, gdy jest jej świadkiem.
,,Biała Wstążka” ma uzmysłowić mężczyznom, że przemoc może spotkać jego siostrę, dziewczynę, żonę lub koleżankę oraz , że dzięki postawie polegającej na nietolerowaniu przemocy wobec kobiet możemy skutecznie walczyć z tego typu zachowaniami. Często zadajemy sobie pytanie CO JA MOGĘ? CZY TO JEST MOJA SPRAWA? Otóż wielu z mężczyzn nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że poprzez odpowiednie reagowanie mają ogromny wpływ na eliminowanie przemocy wobec kobiet. Co robić aby powstrzymać przemoc wobec kobiet?
Porady dla prawdziwego mężczyzny
1. Rozmawiaj z mężczyznami na temat przemocy wobec kobiet. Porusz ten temat w pracy,
w kręgu znajomych, w rodzinie, w kościele. Bądź wzorem nie tylko dla swoich dzieci, ale również dla tych, którym brakuje w życiu pozytywnego męskiego wzorca. Daj przykład innym mężczyznom, powiedz im, że nie akceptujesz żadnej formy przemocy wobec kobiet. Twój głos może mieć duży wpływ na zmianę norm społecznych i stereotypów dotyczących przemocy wobec kobiet oraz roli kobiety i mężczyzny w rodzinie i życiu społecznym.
2. Zareaguj, gdy inny mężczyzna poniża kobietę lub stosuje wobec niej przemoc. Nie czekaj na innych – Ty też możesz pomóc. Nie zawsze łatwo jest interweniować, ale być może tak wielu mężczyzn znęca się nad kobietami ponieważ my – świadkowie – nie reagujemy.
3. Nie śmiej się z seksistowskich dowcipów, które są obraźliwe i poniżające. Przeciwstawianie się, szczególnie w męskim gronie, tego typu uwagom może nie być łatwe, ale jest duża szansa, że znajdziesz sojuszników lub chociaż wzbudzisz refleksję.
4. Zaoferuj pomoc krzywdzonej kobiecie. Zachęć ją, by skontaktowała się z instytucjami i/lub organizacjami, które mogą jej pomóc. Czasami samo zaoferowanie pomocy i jasne zakomunikowanie sprawcy, że to co robi jest społecznie nieakceptowane a poza tym jest przestępstwem, może okazać się pomocne. Izolacja ofiary i poczucie bezkarności u sprawcy podsycają przemoc.
5. Nigdy nie usprawiedliwiaj sprawcy przemocy. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa traktować drugiej osoby w taki sposób.
6. Wspieraj organizacje pomagające krzywdzonym kobietom. Wiele z nich boryka się z brakiem funduszy na swą działalność.
7. Nie toleruj przemocy w swoim otoczeniu. W kulminacyjnym dniu kampanii tj. 6 grudnia każdy mężczyzna w geście sprzeciwu wobec przemocy, której ofiarami są kobiety, będzie nosił białe wstążki.
Pamiętajmy: NIKT NIE MA PRAWA, BEZ WZGLĘDU NA SYTUACJĘ, STOSOWAĆ PRZEMOCY WOBEC KOBIET ORAZ INNYCH OSÓB.