Mazowsze przygotowuje wsparcie psychologiczne dla dzieci z Ukrainy, a marszałkowskie szpitale są w pełni gotowe na przyjęcie Uchodźców. W każdej placówce będzie wskazany specjalny kontakt dla Obywateli Ukrainy obsługiwany przez osoby ukraińskojęzyczne. Dzieci i młodzież z Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego m.in. w Warszawie.
W sumie we wszystkich 27 placówkach samorządu województwa pracuje blisko 130 obywateli Ukrainy. Najwięcej w szpitalu bródnowskim w Warszawie (53 osoby) oraz w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach (28), ale również w szpitalach w Ostrołęce, Radomiu, Dziekanowie Leśnym czy na Niekłańskiej w Warszawie.
Na stronach marszałkowskich szpitali zostaną umieszczone informacje w języku polskim i ukraińskim oraz numery telefonów dedykowane pacjentom z Ukrainy. Mówi członkini zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc.
Szpital bródnowski w Warszawie pracuje właśnie nad wydłużeniem pracy przychodni działających w szpitalu tak, aby zabezpieczyć dostęp do świadczeń również dla pacjentów z Ukrainy.
W Warszawie w przychodniach Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii na Koszykowej 79 B dzieci i młodzież z Ukrainy będą mogły liczyć na bezpłatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną. To niezwykle ważne, bo trauma związana z wojną i ucieczką z kraju jest szczególnie destrukcyjna dla najmłodszych.
Dodatkowo również Mazowsze uruchamia bezpłatną rehabilitację dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Pacjenci będą przyjmowani w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Mówi prezes Michał Stelmański.
Działania są już uzgodnione z NFZ, a wszystkie świadczenia są bezpłatne. Co ważne, koordynatorką tego wsparcia jest doświadczona lekarka z Ukrainy pracująca w centrum. Informacje ważne dla pacjentów: tel. 22 468 24 29