back to top
19.4 C
Ostrołęka
niedziela, 27 lipca 2025 r.

MAZOWSZE – SERCE GRAFENU

REKLAMA

Po 10 latach intensywnych prac nad grafenem polscy naukowcy będą mogli wreszcie prowadzić swoje badania w nowoczesnych laboratoriach wyposażonych w najnowsze urządzenia światowej klasy. Właśnie został otwarty Etap I Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa m.in. dzięki przyznanej przez samorząd województwa mazowieckiego unijnej dotacji w wysokości 36 mln zł.

REKLAMA

Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii powstaje na terenie Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Etap I jest częścią ogromnego przedsięwzięcia inwestycyjnego, mającego na celu budowę innowacyjnego kompleksu naukowo-badawczego w dziedzinie nanotechnologii. Będą tu prowadzone badania nad metamateriałami, kryształami fotonicznymi, nanokompozytami, a w szczególności nad grafenem, jednym z najbardziej innowacyjnych, rozwojowych i perspektywicznych materiałów, który może zrewolucjonizować świat zaawansowanych technologii.

Budowa Centrum została podzielona na etapy. 12 listopada zakończono pierwszy etap inwestycji, w ramach którego powstały nowe oraz zmodernizowano już istniejące w ITME laboratoria. Zakupiono nowoczesną aparaturę badawczo-naukową, m.in. spektrometr mas jonów wtórnych, fotoelektronowy spektrometr rentgenowski, skaningowy mikroskop elektronowy, mikroskop sił atomowych. Zmodernizowano niezbędną infrastrukturę techniczną i teleinformatyczną.

Projekt Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii – Etap I został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. W przyszłości, w ramach kolejnego etapu, powstanie nowy budynek laboratoryjny. Nowoczesna architektura, funkcjonalność, profesjonalne zaplecze techniczne, najnowocześniejsza aparatura badawcza i technologiczna, pomieszczenia laboratoryjne o wysokiej klasie czystości, powierzchnie biurowe i socjalne – to wszystko umożliwi realizację innowacyjnych i przełomowych badań w dziedzinie nowych nanotechnologii.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex