back to top
0.2 C
Ostrołęka
wtorek, 25 lutego 2025 r.

MAZOWIECKIE ZDARZENIA MUZEALNE – dwie nagrody dla Ostrołęki

REKLAMA

VII edycja konkursu 'Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” została rozstrzygnięta. O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszej imprezy i najlepszego wydawnictwa muzealnego 2012 r. ubiegało się 40 projektów z całego Mazowsza w tym Muzeum Kultury Kurpiowskiej, które zajęło pierwsze miejsce za wystawę zrealizowaną w ramach projektu Ponarwie.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Ostrołęcka placówka otrzymała również trzecią nagrodą w kategorii impreza za Uroczyste obchody 181 rocznicy bitwy pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku połączone z zakończeniem realizacji projektu 'Ponarwie’.

Konkurs 'Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” jest dla placówek muzealnych doskonałą okazją do zaprezentowania swoich największych walorów, ciekawych wystaw, oryginalnych ekspozycji i  pokazów. To również jedna z nielicznych inicjatyw, dzięki której publikacje małych wydawnictw mogą zostać wyróżnione.

Ze złożonych w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego wniosków kapituła konkursowa wyłoniła 12 laureatów, przyznając I, II i III miejsce w każdej z trzech kategorii oraz 12 wyróżnień. Oceniano przede wszystkim walory merytoryczne, kulturowe i edukacyjne, poziom promocji kultury regionalnej i lokalnej Mazowsza, a także walory estetyczne, plastyczne, kompozycyjne i  przestrzenne.

W kategorii 'Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu” kapituła nagrodziła:
Wśród wystaw przygotowanych przez większe muzea:
I miejsce – wystawy w mauzoleum i na froncie rosyjskim, zrealizowane
w ramach projektu Ponarwie. Konsekwencja i rewitalizacja fortu ziemnego i pomnika mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 r., zorganizowane przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

II miejsce – wystawa pt. 'Architektura Polski Niepodległej” – wystawa i cykl wydarzeń towarzyszących zorganizowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

III miejsce – wystawa pt. 'Harmonie – gra cały świat” zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Wśród wystaw przygotowanych przez mniejsze muzea:
I miejsce – wystawa pt. 'W krainach lodu i książek – rzecz o Alinie
i Czesławie Centkiewiczach” zorganizowana przez Muzeum Historyczne w Legionowie.

II miejsce – wystawa pt. '150-lecie Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej i przejazdu pierwszego pociągu przez stację Tłuszcz” zorganizowana przez Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej w Tłuszczu.

III miejsce – wystawa pt. 'Galeria Malarstwa im. Stanisława Westwalewicza”  zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Kozienicach.

Ponadto, Kapituła przyznała honorowe wyróżnienia dla następujących wystaw:
1.    'Malarstwo Januarego Suchodolskiego (1797-1875)” zorganizowana przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze;
2.    'Z mitologią w świat antyku” zorganizowana przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w  Radomiu;
3.    'Broniewski. Próba portretu” zorganizowana przez Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w  Warszawie;
4.    'Nad Bzurą bez zmian – opowieść o wojnie w okopach 1914-15 r. – 100 rocznica walk pierwszej wojny światowej na Mazowszu” zorganizowana przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie;
5.    'Sport w dawnym Żyrardowie” zorganizowana przez Muzeum Mazowsza Zachodniego w  Żyrardowie.

W kategorii 'Najlepsza impreza, pokaz, ekspozycja w plenerze – zorganizowana poza terenem muzeum”, kapituła nagrodziła:
I miejsce – impreza pt. 'X widowisko historyczne: Noc Listopadowa – zdobycie Arsenału Warszawskiego w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego” zorganizowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

II miejsce – impreza pt. 'Festiwal Ziemniaka 2012”  zorganizowana przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

III miejsce – impreza pt. Uroczyste obchody 181 rocznicy bitwy pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku połączona z zakończeniem realizacji projektu 'Ponarwie’ zorganizowana przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało pięć imprez w plenerze:
'V Warsztaty historyczno – artystyczne: Mity starożytnych hutników” zorganizowana przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie;
'Warszawa przed Powstaniem Styczniowym – w ramach VII Przystanku Niepodległość” zorganizowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie;
'Spotkania z historią: Potop szwedzki – śladami trylogii” zorganizowana przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie;
'Morowe Panny” zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie;
'Powrót do Źródeł: X Festyn Archeologiczny Na Zamku w Liwie” zorganizowana przez Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie.

W kategorii 'Najlepsze wydawnictwo muzealne ”, kapituła nagrodziła:

I miejsce – wydawnictwo 'Na Łużycu. W zapomnianym regionie etnograficznym nad Wisłą. Łukasz Maurycy Stanaszek” wydane przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

II miejsce – wydawnictwo pt. 'Listy emigrantów z Brazylii i Stanów Zjednoczonych 1890-1891” wydane przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

III miejsce – wydawnictwo pt. 'Fidiasz, Michał Anioł i inni, Jerzy Miziołek i Hubert Kowalski”  wydane przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał:
1.    Album Juliusz Kossak wydany w serii 'Skarby Kultury i Literatury Polskiej’ przez Muzeum Niepodległości w Warszawie;
2.    Publikacja pt. 'Władysław Sebyła +1940.: Bunt ludzi. Strzępy niescenicznego dramatu.
7 wizji. Autorka koncepcji: Maria Dorota Pieńkowska” wydana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex