back to top
5 C
Ostrołęka
czwartek, 28 listopada 2024 r.

Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej podsumowuje kolejny rok

REKLAMA

Rok 2021 dla mazowieckich terytorialsów był rokiem szczególnym. Żołnierze realizując misję Wojsk Obrony Terytorialnej stanęli na froncie walki z pandemią, realizowali planowe szkolenia rotacyjne, a końcówka roku przyniosła zaangażowanie w operację mającą na celu wsparcie Straży Granicznej na granicy Polski z Białorusią.

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w 2021 roku podczas 7 uroczystych przysiąg wojskowych zaprzysiężonych zostało blisko 350 nowych żołnierzy, którzy w zależności od miejsca zamieszkania pełnią służbę w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach lub Zegrzu Południowym. Oprócz powiększających się szeregów mazowieckich terytorialsów, powiększyła się również liczba podoficerów i oficerów, którzy skorzystali z możliwości rozwoju jakie dają Wojska Obrony Terytorialnej i ukończyli kurs podoficerski SONDA lub oficerski AGRYKOLA.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Rok 2021 to również budowanie tradycji brygady. 20 sierpnia decyzją ministra obrony narodowej wprowadzona została odznaka pamiątkowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. RÓJ. Stanowi ona ważną formę wyróżnienia żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej za nienaganną służbę i pracę oraz uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla 5MBOT.

Dostarczanie żywności potrzebującym, wspieranie służby zdrowia i Policji, troska o osoby starsze i wsparcie ich podczas rejestracji na szczepienia i transportu do punktu szczepień – to działania, które od początku pandemii do lipca 2021 były codziennością mazowieckich terytorialsów.

W ramach operacji 'Trwała Odporność” żołnierze angażowali się w pomoc w walce z COVID-19. Efektem tego była możliwość zdobycia nowych doświadczeń ale też poszerzania kompetencji żołnierzy. Ci, którzy wspierali służbę zdrowia kierowani byli do udziału w kursach specjalistycznych takich jak kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, kursy opieki nad pacjentem leżącym, kurs pobierania materiału biologicznego do badań czy kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Kiedy sytuacja kryzysowa wywołana przez pandemię wydawała się opanowana, żołnierze wrócili do systematycznych szkoleń. Przez pierwsze trzy miesiące czyli od lipca do września prowadzone były szkolenia przypominające mające na celu wyrównanie poziomu wyszkolenia żołnierzy.

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w 2021 roku wzbogaciła się nie tylko o zestawy konwersyjne UTM z amunicja barwiącą oraz moździerze lekkiej piechoty. Żołnierze wyposażeni zostali w nowe hełmy HP- 05, a w ramach brygady rozpoczęła swoją działalność Grupa Rozpoznania Obrazowego wyposażona w bezzałogowe statki powietrzne umożliwiające rozpoznanie terenu z powietrza.

2021 był rokiem wielu nowych doświadczeń dla żołnierzy z Mazowsza. Końcówka roku i sytuacja na granicy polsko – białoruskiej przyniosła konieczność wsparcia Straży Granicznej. Żołnierze z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali zaangażowani w działania broniące granic naszego kraju.

W misję WOT już na stałe wpisało się wsparcie społeczności lokalnej poprzez dzielenie się najcenniejszym darem jakim jest krew. Ponad 300 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej jest honorowymi dawcami krwi. Dzięki ich poświęceniu w 2021 roku do systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa wpłynęło blisko 400 litrów krwi, które pozwoliła uratować życie wielu osób.

Kolejny rok to kolejne wyzwania. Szczególnie ważnym, zadaniem na rok 2022 jest wsparcie Straży Granicznej w zabezpieczeniu granicy wschodniej. Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady trzykrotnie będą rotować siły z rejonu objętego kryzysem migracyjnym. Pierwsza tura terytorialsów w ramach operacji 'Silne Wsparcie” wyruszy na granicę już pod koniec stycznia.

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza mimo dużego zaangażowania w działalność przeciwkryzysową, przez cały czas prowadzi rekrutację kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Ochotnicy mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/. Kandydaci, którzy chcieliby razem z terytorialsami angażować się we wsparcie lokalnej społeczności, nieść pomoc i realizować się w roli żołnierza, będą mieli szansę spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych realizowanych w 5MBOT już od stycznia 2022 roku.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex