Jedyny dziecięcy oddział dermatologiczny na Mazowszu w nowej odsłonie. Przygotowano łóżka dla opiekunów dzieci oraz przestrzeń przyjazną osobom z niepełnosprawnościami. Właśnie zakończyła się przebudowa Oddziału Dermatologii Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. Inwestycja o wartości 14 mln zł została w całości sfinansowana przez samorząd Mazowsza.
Oddział Dermatologii przeniesiony w 2018 roku z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego do placówki przy Niekłańskiej jest jedynym tego typu oddziałem w województwie mazowieckim. Diagnozuje się tu i leczy wszystkie choroby dermatologiczne zgodnie z najnowszymi światowymi i krajowymi wytycznymi. Ponadto oddział posiada akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w zakresie dermatologii, dzięki czemu kształci kolejne pokolenia dermatologów dziecięcych.
Modernizacja Oddziału Dermatologii objęła przebudowę powierzchni I piętra budynku 'A” i zaprojektowanie pokoi jedno, dwu i trzyłóżkowych, tak by pobyt i leczenie pacjentów odbywały się w bardziej komfortowych warunkach. Każda z sal zyskała pomieszczenie higieniczno-sanitarne z natryskiem i jest na tyle przestronna, by umożliwić wstawienie dodatkowych łóżek dla rodziców lub opiekunów. Drzwi do pokoi oraz część ścian zyskały przeszklenia, co ułatwi obserwację pacjentów także z punktów pielęgniarskich.
Udało się wydzielić także fragment odcinek dzieci młodszych składający się z punktu pielęgniarskiego, sali dwu i jednołóżkowej ze wspólnym pomieszczeniem higieniczno-sanitarnym oraz stanowiskami pielęgnacyjnymi dla niemowląt. Dla pacjentów z chorobami zakaźnymi przygotowano także izolatkę ze śluzą umywalko-fartuchową i pomieszczeniem higieniczno-sanitarnym wyposażoną dodatkowo w dezynfektor. W wyremontowanym Oddziale Dermatologicznym będzie mogło być hospitalizowanych 15 dzieci, w tym 3 młodszych.
Dyrekcja szpitala ma wiele planów dotyczących zmodernizowanego oddziału. Jednym z nich jest utworzenie ośrodka dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry i łuszczycą, w którym będą wdrażane programy lekowe leczenia biologicznego tych chorób. Szpital chce także wprowadzić leczenie bielactwa laserem excimerowym. Pacjenci ośrodka mają otrzymać kompleksową opiekę dermatologiczną, alergologiczną, poradnictwo dietetyczne i psychologiczne.
Obecnie w Oddziale Dermatologicznym pracuje trzech lekarzy specjalistów dermatologii, siedmiu rezydentów oraz siedem pielęgniarek. Priorytetem oddziału jest zapewnienie pacjentom i ich opiekunom godnych warunków socjalnych oraz indywidualizowanej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Rodzice i opiekunowie mogą liczyć na przekazywanie dokładnych informacji o chorobie, planowanych metodach diagnostyczno-terapeutycznych, a także wdrożonym systemie leczenia.