Znamy laureatów Kurpiowskich Oscarów. Kurpiki 2023 – Nagrody Prezesa Związku Kurpiów wręczono 22 lutego podczas uroczystej gali w Ostrołęckim Centrum Kultury.
Wyróżnienia otrzymują osoby i instytucje zasłużone dla ochrony dziedzictwa Kurpiów, budzenia tożsamości regionalnej czy promocji regionu. Nagrody są przyznawane w dziesięciu kategoriach.
W kategorii Działalność publiczna przyznano dwie nagrody. Otrzymali je Sabina Malinowska – inicjatorka konkursów, przedsięwzięć literackich i kulturalnych, wieloletnia wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce oraz Mirosław Augustyniak – polityk, samorządowiec, wieloletni radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Za promowanie regionu wyróżniono Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne.
W kategorii Pracodawca nagrodzono firmę LUS-AR z Ostrołęki, która powstała w 1990 roku jako klasyczny zakład szklarski. Dziś posiada najnowocześniejsze centra obróbki szkła i jest wyposażona w światowej klasy park maszyn. Stawia na innowacyjność i świadczy usługi na światowym poziomie.
Partnerem tegorocznego wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Nagroda Prezesa Związku Kurpiów przyznawana jest od 2001 roku. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji oraz promujących lokalną tradycję swoich przodków i działających na rzecz regionu w tej części Polski.
Laureaci:
Kategoria: Ochrona Dziedzictwa kulturowego
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie – instytucja, która z zapałem propaguje kulturę kurpiowską w gminie Nowogród, co przejawia się w prowadzonych zespołach śpiewaczych, tanecznych i muzycznych, warsztatach, konkursach i przeglądach.
Kategoria: Promowanie regionu
Sebastian Staszewski – pochodzi z Myszyńca, popularny dziennikarz sportowy i scenarzysta. Autor i współautor książek. Specjalizuje się w piłce nożnej. Kibic Aldo Bartnika Myszyniec.
Kategoria: Promowanie regionu
Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne – tworzy je grupa ludzi, których łączy zamiłowanie do fotografii. Specjalizują się w fotografii portretowej, modowej, sportowej czy podróżniczej, w kadrach ukazują swoje pasje i miłość do drugiego człowieka, miejsc i zdarzeń.
Kategoria: Twórczość ludowa
Stefania Dawid – umie tkać na krosnach, wydzierga na drutach chustę i sweter. Wyspecjalizowała się w szyciu regionalnych strojów: spódnic, gorsetów, spencerków, lejbików, kaftanów. Tworzy lalki w strojach kurpiowskich. Mieszka w Jeglijowcu w gminie Kadzidło.
Kategoria: Talent
Adrian Duszak – sportowiec, mieszkaniec gminy Kadzidło, srebrny medalista igrzysk europejskich, znany z freestyle football, czyli trików piłkarskich, mistrz świata w teqball.
Kategoria: Pracodawca
Firma LUS-AR z Ostrołęki – powstała w 1990 roku jako klasyczny zakład szklarski. Swoją siedzibę ma w Ostrołęce. Dziś posiada najnowocześniejsze centra obróbki szkła i jest wyposażona w światowej klasy park maszyn. Stawia na innowacyjność i świadczy usługi na światowym poziomie.
Kategoria: Budzenie tożsamości
Joanna Turek – współzałożycielka Fundacji Kurpiowski Nurt Tradycji i Kurpiowskiej Wspólnoty Pieśni, członkini trio Śpiewu Przyczyna, organizatorka Kurpiowskich Taborów w Zdunku w gminie Myszyniec, gdzie stworzyła Stodołę WydarzenioTwórczą.
Kategoria: Budzenie tożsamości
Zespół Ludowy Klęcinianki – nieprzerwanie od pięciu dekad śpiewają i koncertują. Historia powstania zespołu powiązana jest z osiedlaniem rodzin kurpiowskich na Pomorzu. Zespół działa w Klęcinie w gminie Główczyce. Pielęgnuje kurpiowskie tradycje, mowę i folklor.
Kategoria: Nauka i pióro
Marta Scholastyka Wojciechowska – wolontariuszka geneteki – genealogicznej kartoteki, bazy urodzeń, małżeństw i zgonów prowadzonej przez Polskie Towarzystwo Genealogiczne. Prowadzi facebookowy profil 'Historie w aktach zapisane”. Myszynianka.
Kategoria: Działalność publiczna
Sabina Malinowska – inicjatorka konkursów, warsztatów, przedsięwzięć literackich i kulturalnych. Wieloletnia wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce, Współinicjatorka powołania Stowarzyszenia Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce.
Mirosław Augustyniak – polityk, samorządowiec, wieloletni radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dyrektor WORD oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Ostrołęce, starosta makowski.
Kategoria: Edukacja regionalna
Dorota Przestrzelska – nauczycielka języka polskiego i bibliotekarka w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. Organizatorka konkursów recytatorskich i koncertów literacko-muzycznych. Miłośniczka kultury kurpiowskiej, którą propaguje wśród dzieci i młodzieży.
Kategoria: Muzyka i Taniec
Żeńska Grupa Śpiewacza ze wsi Bandysie Bandysionki –
wybitne kurpiowskie śpiewaczki z gminy Czarnia: Marianna Bączek, Aleksandra Deptuła, Antonina Deptuła, Marianna Kuta, Bronisława Świder, są laureatkami Nagrody imienia Okara Kolberga.