W miniony weekend Zawady stały się sercem kurpiowskiej kultury – tętniły muzyką, śpiewem, smakiem regionalnych potraw i radością wspólnego świętowania. Wszystko za sprawą Święta Folkloru Kurpiowskiego, które przyciągnęło mieszkańców regionu i gości z dalszych stron. Tegoroczna edycja była szczególna – świętowano bowiem 95-lecie działalności Kurpiowskiego Zespołu 'Pod Borem” z Zawad, jednego z najstarszych i najbardziej zasłużonych zespołów folklorystycznych w regionie.
Dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się w sobotni wieczór od zabawy tanecznej pod gwiazdami. Niedzielne uroczystości zainaugurowała Msza Święta w kościele pw. św. Michała Archanioła w Brodowych Łąkach. Następnie, już na scenie w Zawadach, odbyło się oficjalne otwarcie imprezy i rozpoczęły się występy artystyczne.
Sercem niedzielnego programu był jubileuszowy koncert zespołu 'Pod Borem”, który niemal przez wiek niestrudzenie pielęgnuje lokalną tożsamość i przekazuje kurpiowskie tradycje kolejnym pokoleniom.
Na scenie pojawili się także wyjątkowi goście – m.in. Zespół Pieśni i Tańca 'Lubenka” z Wrocławia, który zaprezentował barwną mozaikę ukraińskiego folkloru.
Kulinarnym akcentem wydarzenia była pierwsza tura ogólnopolskiego konkursu 'Bitwa regionów”, podczas którego rywalizowały Koła Gospodyń Wiejskich z trzech powiatów: ostrołęckiego, makowskiego i przasnyskiego. Zwyciężyło KGW Zakocie za potrawę 'raki po polsku”, drugie miejsce zdobyło KGW z Zabiela serwujące aromatyczną jesienną zupę z pieczonym jabłkiem, a trzecie przypadło KGW z Ław za danie z jesiotra.
Publiczność miała okazję podziwiać również występy Zespołu Tańca Ludowego 'Ostrołęka” im. Jerzego Białobrzewskiego, zespołu 'Carniacy” z Czarni, a także popularnych formacji muzycznych: 'Skaner” oraz 'Komodo & Howard Dee”.
Przez cały czas trwania imprezy działały stoiska z lokalnymi specjałami, przygotowanymi przez gospodynie z okolicznych KGW. Zadbano też o atrakcje dla najmłodszych.
Święto Folkloru Kurpiowskiego w Zawadach po raz kolejny udowodniło, że tradycja to żywe dziedzictwo, które jednoczy społeczność i buduje lokalną dumę.
Fot. Arch. prywatne Witold Kuczyński.