Zapewnienie dostępu do kultury mieszkańcom Mazowsza zagrożonym wykluczeniem społecznym, współdziałanie w obszarze edukacyjno-informacyjnym czy pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych na realizację wspólnych zadań w sferze kulturalnej i społecznej – to główne założenia podpisanego porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej a Polskim Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca 'Mazowsze”.
W siedzibie PZLPiT 'Mazowsze” w Karolinie, w podwarszawskich Otrębusach, w obecności marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, został zainaugurowany projekt 'Nieograniczeni”, skierowany do osób z niepełnosprawnościami oraz wykluczonych społecznie. Projekt to cykl warsztatów oraz koncertów, w których wezmą udział osoby z niepełnosprawnościami. Mówi marszałek Struzik.
Priorytetem współpracy jest dostosowanie oferty koncertowo-warsztatowej do potrzeb i wymagań każdej z grup, która weźmie udział w projekcie.
’Nieograniczeni” to cykl wydarzeń edukacyjnych ukazujący piękno polskiego folkloru, które można postrzegać na różne sposoby, bez względu na indywidualne ograniczenia odbiorcy. Trzy spotkania cyklu odbędą się już w 2021 r. Na każdym zostanie zaprezentowany jeden z trzech spektakli edukacyjnych z repertuaru zespołu 'Mazowsze”: 'Magiczna podróż – Piękna nasza Polska cała”, 'Fantazja polska – Polskie tańce narodowe”, 'Romanca a la kujawiak” (także online). Widowiskom będą towarzyszyć warsztaty przeznaczone dla osób wykluczonych z życia społecznego i kulturalnego. W programie jest zwiedzanie siedziby zespołu 'Mazowsze” oraz niedawno otwartego Centrum Folkloru Polskiego 'Karolin”. Z myślą o osobach z dysfunkcjami, na stronie internetowej zespołu 'Mazowsze” udostępniona będzie zakładka e-learningowa.