Makowska policja podsumowała korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2022 roku. Odnotowała blisko 400 zgłoszeń.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia. Zgłoszenia są anonimowe, nie trzeba podawać swoich danych. Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez Policję.
Makowska policja podsumowała wyniki zgłoszonych przez mieszkańców powiatu zagrożeń. W ubiegłym roku otrzymała blisko 400 zgłoszeń, z czego ponad 190 zostało potwierdzonych, a około 170 uznano za niepotwierdzone, 34 były żartem lub pomyłką.
Zgłoszenia najczęściej dotyczyły: przekraczania dozwolonej prędkości przez kierujących – 91, spożywania alkoholu w miejscu publicznym – 43, niewłaściwego parkowania – 106, złej infrastruktury drogowej -25, aktów wandalizmu – 17, grupowania się nieletnich zagrożonych demoralizacją -20, wałęsających się bezpańskich psów – 20.
Policja przypomina, że z mapy należy korzystać rozsądnie. Każde naniesione zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję stróżów prawa.
Zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji policji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112.