Dzisiaj w Ostrołęce (11 czerwca) odbyło się posiedzenie wyjazdowe Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu zaprezentowano stanowisko w sprawie polityki energetycznej w Polsce oraz w sprawie budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, która zdaniem polityków jest kluczową inwestycją dla bezpieczeństwa energetycznego północno-wschodniej Polski.
W okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości w 2007 r. podjęto decyzję, dzięki której do roku 2015 miała być wybudowana Elektrownia Ostrołęka 'C” o mocy 1000 MW. Inwestycja ta, pomimo poniesienia przez państwo polskie wielomilionowych nakładów, została w 2012 r. zatrzymana.
Podkreślał poseł Arkadiusz Czartoryski.
Działająca od 40 lat Elektrownia Ostrołęka 'B” o mocy 647 MW z trzema blokami jest jedyną w Polsce północno-wschodniej elektrownią systemową zapewniającą bezpieczne prowadzenie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Aby zapewnić bezpieczeństwo elektroenergetyczne północno-wschodniej Polski bez konieczności importu energii elektrycznej w przyszłości, konieczne jest wybudowanie w Ostrołęce nowych bloków energetycznych. Przypomnijmy, że we wrześniu 2012 r. Zarząd ENERGA S.A. za zgodą rządu PO-PSL porzucił przygotowaną i rozpoczętą inwestycję budowy nowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW.
Mówił poseł Piotr Naimski.
Jak zaznaczono podczas spotkania – '(…) budowa nowej, węglowej elektrowni w Ostrołęce, powinna być traktowana przez rząd Donalda Tuska jako inwestycja kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności gospodarczej Polski”.
Wzywał w imieniu zgromadzonych poseł Mariusz Błaszczak.