W przededniu Święta Niepodległości, po raz kolejny brama ciechanowskich koszar otworzy się dla ochotników na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
10. listopada od wczesnych godzin porannych w ciechanowskiej jednostce wojskowej rozpocznie się powołanie do służby w szeregach 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tego dnia ochotnicy otrzymają mundur i wyekwipowanie, to czas również na sprawy ewidencyjne.
Drugi dzień to badania i testy potencjału sprawności fizycznej, które obejmują 'test wejściowy” i badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów będą wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Blisko 80 kandydatów z Północnego Mazowsza w ten sposób rozpocznie szkolenie podstawowe, tzw. 'szesnastkę” w ramach Terytorialnej Służby Wojskowej.
Kim jest statystyczny Terytorials?
Żołnierze OT wywodzą się z różnych środowisk, reprezentują różne zawody, mają swoje pasje i zainteresowania, a często także unikatowe umiejętności. To właśnie ludzie są największą wartością WOT i to oni stanowią o sile nowej formacji.
Dane statystyczne pokazują, że średnia wieku żołnierza OT to 32 lata, a zdecydowaną większość, bo aż 70% stanowią ludzie młodzi, w wieku poniżej 35 lat. Blisko 77% jest aktywnych zawodowo, a ok. 15% studiuje. Około 50% ma wykształcenie średnie, a 32% wyższe. Co dziesiąty Terytorials jest kobietą.
WOT na Północnym Mazowszu
5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. 'Rój”, powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną
z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w 4 rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Misją 5. Mazowieckiej Brygada Obrony Terytorialnej, jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 17 powiatów. Natomiast w czasie wojny Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.
Obecnie 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już blisko 1500 żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową.