back to top
4.3 C
Ostrołęka
poniedziałek, 20 stycznia 2025 r.

Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego

REKLAMA

Na terenie województwa mazowieckiego wykryto już 102 przypadki wścieklizny wśród różnych gatunków zwierząt, m.in.: lisów, saren, nietoperzy, a także kotów. Ostatnie przypadki tej groźnej choroby odnotowano w powiecie radomskim oraz na terenie dzielnic: Wawer i Praga-Południe w Warszawie.

Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Dlatego apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane – powiedział Wojewoda Mazowiecki.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

9 grudnia wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatów: otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. Za obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny określa się:

  • dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe, Wilanów miasta stołecznego Warszawy,
  • w powiecie mińskim (gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek),

Wojewoda apeluje, aby właściciele zwierząt szczepili je przeciw wściekliźnie.

W Polsce szczepienie psów jest obowiązkowe, a kotów – zalecane. Psy trzeba szczepić powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex