Koleje Mazowieckie to lider wśród regionalnych przewoźników. Samorządowa spółka to również pracodawca, który buduje profesjonalny zespół i wzmacnia rolę kobiet w kolejarskim środowisku.
Dzień Kobiet to dobry moment, aby zwrócić uwagę, że liczba Pań w zawodach kolejowych systematycznie wzrasta. Obecnie w Kolejach Mazowieckich zatrudnione są 1062 kobiety, co stanowi blisko 35% ogółu pracowników. Najwięcej z nich, bo aż 255 jest kierowniczkami pociągu. W spółce pracuje również 201 pracownic Oddziału Usług Utrzymania, dbających o czystość pojazdów i pomieszczeń biurowych oraz 207 kasjerek biletowych. I właśnie ta grupa jest najbardziej sfeminizowana – prawie 97% osób sprzedających bilety w kasach stacjonarnych to kobiety.
W KM zatrudnionych jest też 19 dyspozytorek oraz 17 pracownic punktów informacji. Najmniej, bo tylko 9 kobiet pracuje na stanowisku maszynisty. Jest to jeden z bardziej zdominowanych przez mężczyzn zawodów. To jednak powoli się zmienia. Obecnie w ośrodku szkoleniowym KM do tej profesji przygotowują się kolejne 2 kobiety.
Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom życzymy zdrowia, radości i spełnienia marzeń. Niech każdy dzień przynosi powody do uśmiechu oraz satysfakcję z wykonywanej pracy.
fot. KM


