back to top
-0.4 C
Ostrołęka
sobota, 11 stycznia 2025 r.

KOBIECE OBLICZE MAZOWSZA

REKLAMA

Zdeterminowane, przedsiębiorcze, zaangażowane, z sukcesami. Coraz większą wagę przywiązują do zdobywania wykształcenia. – Kobiety są bardzo energiczne, kreatywne i co ważne, otwarte na zmiany – uważa wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Dziś wszystkie panie obchodzą swoje święto. A jakie są te mieszkające na Mazowszu?

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Kobiety przeważają pod względem liczebności nad mężczyznami zarówno w kraju, jak i na Mazowszu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu 2017 r. na Mazowszu mieszkało 2,8 mln kobiet i ponad 2,5 mln mężczyzn. Na 100 mężczyzn przypadało zatem 109 kobiet, z kolei w Warszawie aż 118. Bardziej wyrównane statystyki dotyczyły regionu ostrołęckiego. Tam na 100 mężczyzn przypadało 101 przedstawicielek płci przeciwnej. Ponadto to kobiety żyją także dłużej od panów. Zgodnie z danymi GUS kobieta urodzona w 2016 roku osiągnie wiek 82,3 lat, z kolei mężczyzna dożyje 74,1 lat.

Panie coraz częściej rezygnują z modelu, który był bliski ich babciom. Decydując się na małżeństwo przeważnie w wieku 25-29 lat, mają już zdobyte wykształcenie i za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe.

– Przez wieki to na kobiecych barkach było zapewnienie rodzinie bezpieczeństwa. Na wsi kobiety od zawsze pracowały i w gospodarstwie, i w domu. Nic dziwnego, że dziś dają sobie świetnie radę w życiu zawodowym – zauważa wicemarszałek Orzełowska. Dodaje także, że pozycja zawodowa wielu kobiet mogłaby być jeszcze lepsza. – Kobiet piastujących funkcję wójta albo starosty na szczeblu lokalnym jest znacznie mniej niż mężczyzn. A szkoda, bo te, które pełnią takie funkcje, radzą sobie świetnie.

Kobiety na Mazowszu wykonują zawody związane z usługami i sprzedażą, pracą biurową, są zatrudniane jako specjaliści, czy pielęgniarki. Jednocześnie osiągają zawodowe uznanie, a przy tym świetnie potrafią łączyć role piastunek domowego ogniska z karierą zawodową.

– W każdej kobiecie tkwi olbrzymi potencjał i trzeba dokładać wszelkich starań do ich zaktywizowania. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w tych regionach Mazowsza, w których kobiety mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Zgodnie z danymi Wojewódzkiego Urzędu Pracy na koniec grudnia 2017 r. kobiety stanowiły ponad połowę osób bezrobotnych. Jednocześnie panie stale udowadniają swoją siłę. Potrafią radzić sobie w każdej sytuacji – zapewnia.

W projektach PO KL w województwie mazowieckim 58 proc. uczestników stanowiły kobiety, co oznacza, że ta grupa aktywnie sięga po wsparcie z funduszy unijnych. Jest zmotywowana do samokształcenia i podnoszenia swoich kwalifikacji, by podnieść swój status zawodowy bądź założyć własną działalność gospodarczą.

Kobiety aktywnie działają także na obszarach wiejskich. Na mazowieckiej wsi mieszka już ponad 961 tys. kobiet. Wiele z nich działa na rzecz lokalnej społeczności. Te najbardziej aktywne, przedsiębiorcze panie są nagradzane w konkursie organizowanym przez biuro regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na najaktywniejszą liderkę wiejską. – Kobiety świetnie potrafią zorganizować swoją pracę – podkreśla marszałek Adam Struzik. –  Wiedzą, czego chcą i dążą do tego. A przy tym są wrażliwe i pełne empatii.

Za naszym pośrednictwem marszałek Adam Struzik składa paniom życzenia.

 

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex