back to top
7.2 C
Ostrołęka
środa, 27 listopada 2024 r.

Jarmark Wielkanocny i Święto Koronki Kurpiowskiej

REKLAMA

Folklor i tradycja zagości ponownie w Galerii Bursztynowej w Ostrołęce. 28 i 29 marca odbędzie się Jarmark Wielkanocny połączony ze Świętem Koronki Kurpiowskiej oraz warsztatami wykonywania ozdób świątecznych dla dzieci
i dorosłych.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Święto Koronki Kurpiowskiej – z inicjatywy Grupy Radosna Twórczość działającej przy Stowarzyszeniu UNIKAT – Przyjazna Gmina  – zaplanowano w sobotę. W pasażu głównym Galerii będzie można kupić rękodzieło, obrazy, ozdoby świąteczne, koronki, hafty, naczynia użytkowe, biżuterię, a także regionalne produkty – wędliny, sery, pieczywo, miody, ciasta, zioła i przyprawy oraz wyroby garmażeryjne i domowe przetwory.

W niedzielę odbędą się warsztaty wykonywania ozdób świątecznych.

Sobota, 28 marzec:
Jarmark Wielkanocny od 10.00 do 21.00/rzemiosło plus art. spożywcze/
Święto Koronki Kurpiowskiej od 10.00 do 21.00

Niedziela, 29 marzec
Jarmark Wielkanocny od 10.00 do 20.000/rzemiosło plus art. spożywcze/
Warsztaty wykonywania ozdób świątecznych od 10.00 do 18.00

Koronka Kurpiowska

Strój regionalny Puszczy Zielonej w znanej nam dziś postaci ukształtował się w drugiej połowie XIX wieku. Jednakże przechodził on i przechodzi dalej pewne przeobrażenia czy uzupełnienia.

Najbardziej znaczącym stało się wprowadzenie do odświętnego stroju kobiecego elementów koronkowych. Koronka kurpiowska jest koronką szydełkową, wykonywaną ze stosunkowo grubych nici lnianych lub bawełnianych.
W okresie pierwszej wojny światowej pojawiło się zdobienie drobnymi ząbkami szydełkowymi brzegów kołnierzyków i mankietów koszul damskich, a następnie większymi już ząbkami dołów zapasek czyli fartuchów wełnianych. W okresie międzywojennym pojawiły się fartuszki płócienne, białe, do których wprowadzano w poprzek zdobienia jedną, potem kilkoma wstawkami koronki.

Koronkowe wstawki pojawiły się także na poszewkach poduszek, a po drugiej wojnie światowej modne stały się serwety (okrągłe lub prostokątne) na stoły.
Wśród motywów szydełkowych (strój, poduszki) znajdowały się zazwyczaj wzory w 'pajączki, 'gwiazdki”, 'ptaszki”, 'kwiaty (róże)”, wedle upodobań twórczyni. Kurpiowskie koronki szydełkowe poprzez swą delikatność, urok i solidność wykonania znalazły szerokie uznanie poza regionem i zastosowanie w różnych wyrobach rękodzielniczych.

Opis koronki kurpiowskiej według ostrołęczanina Bernarda Kielaka.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex