back to top
7.6 C
Ostrołęka
wtorek, 25 lutego 2025 r.

Ismail Kadare „Wypadek”

REKLAMA

Wydawnictwo – Świat Książki – Zwyczajna para podążająca taksówką na lotnisko w Wiedniu. I wydawałoby się banalny wypadek. Kiedy jednak okazuje się, że przyczyną śmierci dwojga albańskich pasażerów była próba pocałunku, zaczyna być niebanalnie. A to ledwie początek.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Zeznania świadków nie wyjaśniają zagadki, dlaczego pojazd nagle zboczył z drogi. Kierowca, który przeżył, również nie umie wytłumaczyć, dlaczego samochód nagle zmienił tor jazdy i spadł w przepaść. Śledztwo prowadzą albańskie i serbskie służby wywiadowcze, ale rezygnują, gdyż wyjaśnienie sprawy okazuje się niemożliwe. Przyczyn katastrofy próbuje więc dociec anonimowy badacz, odtwarzając historię burzliwego związku Roveny i Besforta, ofiar wypadku.

Piękna kobieta i tajemniczy mężczyzna. Ona jest stażystką w Instytucie Archeologicznym w Wiedniu, on zaś analitykiem Rady Europy ds. Bałkanów Zachodnich. Na pozór są parą jakich wiele. Ich związek ma jednak perwersyjny charakter gry kata i ofiary, której uczestnicy zmieniają się rolami, zadając sobie bolesne ciosy. Jest w niej miejsce na nikczemność i eksperymentowanie. Poszukiwania nowej formuły miłości, która jest ponad wszystkim, przepełniają niezwykle silne emocje, histeria i lęk przed nieznanym, a wszystko to podszyte jest tajemnicą z przeszłości. Czy Besfort uwikłany był w decyzję o bombardowaniu Serbii i w zagadkową misję w Hadze celem rozliczenia zbrodni wojennych?

Ismail Kadare w „Wypadku” ukazał swoje nieznane oblicze. Największy współczesny pisarz albański tym razem umieścił charakterystyczny dla siebie temat mroków władzy na drugim planie. Choć w tle powieści nadal jest obecna epoka albańskiego komunizmu, autor głośnego „Generała martwej armii” tym razem skupił uwagę na badaniu natury relacji miłosnych. Jego narracja pozostała jednak pełna niedopowiedzeń, enigmatyczna i oniryczna. Jest tutaj miejsce na mistyczny nastrój i mitologiczne analogie.

Wypadek” stanowi niezwykle nurtującą zagadkę, która do ostatnich zdań kryje w sobie obietnicę spektakularnej niespodzianki. Atmosfera niepewności i melancholii oraz surowość opisu świata przywodzi na myśl twórczość laureatów Nagrody Nobla, Herty Müller i Imre Kertesza. Niewykluczone zresztą, że mistrz z Albanii wkrótce do kręgu nagrodzonych tym laurem dołączy. Teraz jednak zapomnijcie o nagrodach, zapomnijcie o ckliwych historiach i romansach. Nadciąga Ismail Kadare ze swoją wizją miłości jako skomplikowanego złudzenia.

O autorze:

Ismail Kadare (ur. 1936), najwybitniejszy współczesny pisarz albański. Studiował literaturę na Uniwersytecie w Tiranie, pracował jako dziennikarz, był także deputowanym do parlamentu albańskiego. W 1963 r. opublikował pierwszą powieść „Generał martwej armii”, która przyniosła mu sławę w Albanii i uznanie międzynarodowe. W 1990 r. opuścił ojczyznę i uzyskał azyl polityczny we Francji. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, od lat wymienianym w gronie faworytów do Nagrody Nobla. W 2005 r. otrzymał Międzynarodową Nagrodę Bookera, a w 2009 r. Nagrodę Księcia Asturii.

Ismail Kadare obecnie mieszka w Paryżu i w Tiranie. Jego żona, Elena także jest pisarką. W roku 2007, w związku z nominacją powieści „Pałac Snów” do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, pisarz odwiedził Polskę,

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex