back to top
3.1 C
Ostrołęka
czwartek, 6 lutego 2025 r.

Imię mjr. Zygmunta Szendzielarza 'Łupaszki” będzie nosić rondo na ulicy Warszawskiej w Ostrołęce

REKLAMA

Podczas dzisiejszej sesji rady miasta radni 15 glosami za, przy jednym przeciw i 2 wstrzymujących się przyjęli projekt uchwały w tej sprawie.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Z propozycją uhonorowania w ten sposób maj. Łupaszki zwróciło się do prezydenta Stowarzyszenie Krajowe Koła Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce oraz inne środowiska Kombatanckie i Niepodległościowe oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Mazowiecki Szczep ZHR.

Przeciw uchwale głosowała jako jedyna radna Anna Szczubełek . Jak uzasadnia swoja decyzję?

Decyzje nadania rondu imienia majora Zygmunta Szendzielarza 'Łupaszki” popiera m.in poseł na sejm RP Arkadiusz Czartoryski.

Major Zygmunt Szendzielarz  ps. 'Łupaszka” (1910-1951) był oficerem Wojska Polskiego. Jako ochotnik wstąpił 14 XI 1931 r. do Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, którą ukończył 12 VIII 1932 r. w stopniu kaprala podchorążego. Potem zakwalifikował się do Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu (od 1 X 1932 r. do 5 VIII 1934 r.). Służbę wojskową rozpoczął w stopniu podporucznika w 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich w Wilnie jako dowódca plutonu.                                          
W kampanii wrześniowej 1939r. dowodził szwadronem kawalerii wchodzącym w skład Armii Prus, potem dołączył do Grupy Operacyjnej Kawalerii pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Działalność konspiracyjną rozpoczął w 1940 roku przyjmując pseudonim 'Łupaszka”. Pod koniec 1940 r. przeszedł do komórki wywiadu dalekowschodniego, gdzie pracował przez cały 1942 r. Organizował wówczas siatkę wywiadowczą na linii kolejowej Wilno-Podbrodzie-Ryga.
Od listopada 1943 r. dowodził utworzoną na bazie rozbitego oddziału 'Kmicica” V Brygadą Wileńską AK. Jednostka najpierw walczyła z wojskami niemieckimi, wspomagającymi je oddziałami litewskimi oraz partyzantką sowiecką , później z NKWD, UBP, MO i KBW.
Tak 'Łupaszka” pisał do rodaków podejmując w 1946 roku walkę z sowieckim okupantem : '… Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich[…] My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków Domagających się wolności i sprawiedliwości.’

W jego oddziale znalazła się między innymi 'Inka” Danuta Siedzikówna czy Lech Beynar znany potem jako Paweł Jasienica. Pod dowództwem mjr Szendzielarza walczyło wielu partyzantów  związanych także z ziemią ostrołęcką ( Lucjan Chojnacki ps. Sznaps, który zastąpił po aresztowaniu sanitariuszkę 'Inkę”).
Mjr Z. Szendzielorz słynął z bohaterstwa. Sam zawsze szedł na czele swoich żołnierzy. Nigdy jednak nie narażał życia swoich podwładnych bez najwyższej potrzeby.
W ciągu VI 1948 r. UB rozpracował i rozbił Okręg Wileński AK. W rezultacie           30 czerwca 1948 r. w Osielcu pod Zakopanem mjr Zygmunt Szendzielarz został aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. 2 listopada 1950r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na wielokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie . Miejsce jego pochówku do dziś nie jest znane.
Za udział w kampanii wrześniowej Szendzielarz otrzymał Krzyż Virtuti Militari          V klasy. W styczniu 1944r. został odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1988r. prezydent Polski na Uchodźstwie w uznaniu wybitnych czynów w czasie wojny nadał mu Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari. W 1993r. Sąd Najwyższy uchylił wszystkie wyroki wobec Zygmunta Szendzielarza. W 2006r. Sejm uczcił jego pamięć specjalną uchwałą. W 2007r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Nadając imię mjr. Zygmunta Szendzielarza 'Łupaszki” rondu u zbiegu ulic Warszawskiej i Brzozowej spłacamy dług pamięci wobec Żołnierzy Wyklętych, zarówno bohaterskich dowódców jak i nieznanych, zapomnianych i przez wiele lat odsądzanych od czci i wiary tysięcy ich podwładnych.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex