Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza, w piątek, 8 maja 2015 roku, o godz. 18.00 na otwarcie wystawy czasowej 'Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”.
Ekspozycja, pochodząca ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, poświęcona jest krainie leżącej u stóp Czarnohory i Gorganów. Od czasów Kazimierza Wielkiego do 1945 roku Huculszczyzna znajdowała się w granicach Rzeczypospolitej z wyjątkiem okresu rozbiorów, kiedy wchodziła w skład zaboru austriackiego. Obecnie leży prawie w całości w granicach Ukrainy (część południowa Huculszczyzny znajduje się na Bukowinie Rumuńskiej).
Mieszkańcy tych ziem, nazwani Hucułami, są jedną z najbardziej fascynujących grup etnicznych Europy. Tuż obok Łemków i Bojków, jest to jedna z trzech grup górali ruskich zamieszkujących Karpaty. Żywiołem osadniczym Huculszczyzny byli wołoscy pasterze przybyli z południa Europy. Na ziemiach tych mieszały się elementy różnych kultur, m.in. kultura ukraińska, rumuńska, polska, węgierska, cygańska a nawet tatarska i turecka. Podstawą była hodowla i związane z nią pasterstwo oraz prace w lesie. Do dziś swoją kulturową odrębnością i bogatym folklorem, Huculi przyciągają rzesze turystów i łowców oryginalnych tradycji.
Huculszczyznę końca XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku poznajemy na wystawie za pośrednictwem starych fotografii, grafik, pocztówek oraz przedmiotów codziennego użytku. Niniejsza wystawa, jest swoistym odzwierciedleniem różnorodności kulturowej i kresowego klimatu tamtych terenów, to sentymentalna podróż do rejonu Karpat Wschodnich. Prezentowane są na niej przykłady najciekawszych zabytków i rękodzieła huculskiego: ceramiki, strojów, tkanin, biżuterii oraz drewnianych przedmiotów ozdobionych intarsją i inkrustacją. Wystawa jest również wzbogacona o film – montaż filmów dokumentalnych i reportaży pochodzących dwudziestolecia międzywojennego.
Wystawę będzie można zwiedzać do 14 czerwca 2015 roku.