Program dla państw Grupy Wyszehradzkiej wspierający współpracę transgraniczną na obszarach przygranicznych lub w całym regionie na rzecz kultury, edukacji, innowacji, przedsiębiorczości, rozwoju społecznego, etc.
wf logo.jpg
Cel
Celem Funduszu jest wspieranie współpracy krajów z Grupy Wyszehradzkiej (V4), czyli Czech, Węgier, Polski i Słowacji oraz Europy Wschodniej i Bałkanów z położeniem nacisku na cztery aspekty: innowacyjność, wymiar regionalny, młodzież, zrównoważony rozwój.
Każdy projekt powienien być związany z przynajmniej jednym obszarem tematycznym programu: Kultura i wspólna tożsamość; Edukacja i budowanie potencjału; Innowacje, badania i rozwój, przedsiębiorczość; Wartości demokratyczne, media; Polityka publiczna i partnerstwa instytucjonalne; Rozwój lokalny, środowisko, turystyka; Rozwój społeczny.
Nie ma preferencji co do treści projektu, o ile projekt jest zgodny z głównymi założeniami Funduszu jego misją, celami i zasadami przyznawania dotacji.
Projekt i jego pożądany wynik muszą być powiązane z główną misją organizacji wnioskującej i jej partnerów. Wydarzenia, produkty, działania projektu muszą przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju regionalnego i współpracy w regionie V4, poprawy wzajemnej świadomości społeczeństw, promocji V4 oraz rozwoju transgranicznego społeczeństwa obywatelskiego.
Wnioski o dofinansowanie projektów mogą składać organizacje. Preferowane są organizacje pozarządowe, społeczne, władze lokalne, gminne. Akceptowane są też wnioski od szkół publicznych, uniwersytetów, instytutów badawczych, instytucji publicznych. Możliwość składania wniosków w konsorcjach organizacji, z których 3 lub więcej ma siedzibę w różne kraje wyszehradzkie. Szczegóły na stroni internetowej grantu lub na eurodesk.pl.