W siedzibie Starostwa Powiatowego w Ostrołęce odbyło się spotkanie z Józefem Białowąsem, Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Głównym tematem było wykrycie ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie podlaskim i omówienie sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się tej choroby.
To pierwsze z cyklu spotkań Powiatowego Lekarza dotyczące afrykańskiego pomoru świń, który spotka się jeszcze z lekarzami weterynarii, przewoźnikami, właścicielami punktów skupu i sprzedaży zwierząt. Afrykański pomór świń (ASF) to nieuleczalna wirusowa choroba świń i dzików. Ludzie są niewrażliwi na zakażenie tym wirusem. Aby zabić wirus wystarczy gotować mięso w temperaturze 60 stopni przez 20 minut. Pierwszy przypadek ASF w Polsce stwierdzono w 2014 roku. Do 2016 roku zarejestrowano 107 przypadków u dzików i 9 ognisk ASF u świń.
– Choroba rozwija się dynamicznie – przestrzegał Józef Białowąs, Powiatowy Lekarz Weterynarii. – Jest to choroba, która przekłada się na straty ekonomiczne, w przypadku jej stwierdzenia wprowadzony jest całkowity zakaz eksportu zwierząt.
W związku z wykryciem ASF w województwie podlaskim cztery gminy z powiatu ostrołęckiego mogą zostać objęte strefą ochronną, a są to: Goworowo, Czerwin, Troszyn i Rzekuń. To gminy, gdzie hoduje się najwięcej trzody chlewnej. Trzeba podkreślić, że ASF nie jest leczone, a w przypadku stwierdzenia choroby likwiduje się całe stado. W przypadku likwidacji gospodarz otrzymuje odszkodowanie.
fot. powiatostrolecki.pl