Rozwój kultury i dbałość o dziedzictwo narodowe to niezwykle ważne obszary wsparcia dla Unii Europejskiej. Fundusze europejskie już od 18 lat pomagają w rewitalizacji zabytków, instytucji kultury i rozszerzaniu oferty kulturalno-edukacyjnej Mazowsza. W ramach tych działań udało się odnowić ponad 200 zabytków oraz rozwinąć ofertę kulturalną w ponad 150 instytucjach kultury.
Dzięki funduszom europejskim odnowione zostały instytucje kultury, muzea, zespoły pałacowo-parkowe oraz zabytki sakralne. Część dofinansowań dotyczyła obiektów zabytkowych, które zostały przekształcone w miejsca kulturalno-artystyczne.
Działania na rzecz ochrony dziedzictwa lokalnego zostały podjęte m.in. w Ostrołęce, gdzie dzięki rewitalizacji zabytkowej kamienicy, Muzeum Kultury Kurpiowskiej zyskało nową przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Ponadto podczas prac remontowych, w kamienicy odkryto piwnice pochodzące z XVI wieku – jedne z najstarszych zachowanych murów w mieście. Mówi dyrektor Maria Samsel.
Fundusze europejskie umożliwiły także renowację budynku bożnicy bractwa Bet-Hamidrasz, pochodzącego z 1873 r. w Makowie Mazowieckim. Odnowiony został także zabytkowy budynek 'Jatek” w Ostrowi Mazowieckiej. W odrestaurowanym obiekcie odbywają się imprezy kulturalne, wystawy, konferencje, a także przedstawienia teatralne i koncerty. W mieście udało się także zaadaptować budynek starej elektrowni do pełnienia funkcji kulturalnej oraz utworzyć Muzeum Rodziny Pileckich, które stanowi pierwszą placówkę muzealną poświęconą Rodzinie Pileckich i Ostrowskich.