back to top
3.9 C
Ostrołęka
środa, 4 grudnia 2024 r.

Eskulapy Mazowsza wręczone

REKLAMA

Już po raz trzeci samorząd Mazowsza nagrodził najlepszych medyków i najlepsze rozwiązania medyczne w regionie. Wśród wyróżnionych znaleźli się dr hab. n. med. Paweł Skowronek z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, lek. Eleonora Wesołek ze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie i lek. Paweł Szybisty z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Doceniono też medyków z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i szpitala dziecięcego w Dziekanowie Leśnym.

To już trzecia edycja konkursu samorządowego 'Medyczne Wydarzenie Roku” – Eskulapy Mazowsza. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, taki konkurs jest doskonałą okazją, aby docenić pracę medyków i zaprezentować ich osiągnięcia.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

W tegorocznej edycji konkursu kapituła przyznała nagrody w pięciu kategoriach: 'Osiągnięcie medyczne roku – medycyna zabiegowa”, 'Innowacja medyczna roku”, 'Osobowość medyczna roku”, 'Medyk roku” oraz 'Wschodząca nadzieja medycyny”.

WYRÓŻNIENI MEDYCY

Natomiast w kategorii 'Osobowość medyczna roku” zwyciężył dr hab. n. med. Paweł Skowronek, lekarz specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii, konsultant wojewódzki w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim sp. z o.o. Utworzył unikalne, jedyne w Polsce centrum szkoleniowe technik w zakresie ortopedii. Jako pierwszy w 2022 roku zaimplantował całkowicie polską totalną protezę stawu biodrowego, a kilka miesięcy później pierwszą polską protezę wykonaną na wymiar dla pacjenta. Dzięki działaniom dr hab. n. med. Pawła Skowronka Mazowiecki Szpital Bródnowski jest prekursorem AI i technik robotycznych w ortopedii i nadal dysponuje jedynym w kraju ramieniem robotycznym z balansowaniem tkanek miękkich.

W kategorii 'Medyk roku” zwyciężyła lek. Eleonora Wesołek, specjalistka chorób wewnętrznych, kardiolog, hipertensjolog, koordynatorka Oddziału Kardiologii Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Brała czynny udział w procedurze uzyskania reakredytacji dla Oddziału Kardiologii do szkolenia specjalizacyjnego oraz do prowadzenia staży kierunkowych w dziedzinie kardiologii i chorób wewnętrznych. Zwiększyła liczbę pacjentów mogących skorzystać z programu KOS-ZAWAŁ i liczbę pacjentów kwalifikowanych do programu Sieć Kardiologiczna.

W tegorocznej edycji przyznano też tytuł 'Wschodzącej nadziei medycyny”. Otrzymał go lek. Paweł Szybisty, lekarz w trakcie specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Wykonuje badania echokardiograficzne ultrasonografię płuc, zajmuje się również ultrasonografią stanów nagłych. Od trzech lat prowadzi odcinek intensywnego nadzoru medycznego, zajmując się wentylacją mechaniczną, w szczególności u pacjentów z POchP. Jest członkiem European Association Cardiovascular Imaging oraz Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Za 'Osiągnięcie medyczne roku – medycyna zabiegowa” uznano organizację międzynarodowego sympozjum 'Endourologia dziecięca w leczeniu kamicy”. Wydarzenie odbyło się w październiku zeszłego roku w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie z udziałem gości z całego świata specjalizujących się w endourologii dziecięcej. Ważnym elementem sympozjum była bezpośrednia transmisja z zabiegów wykonywanych w szpitalu w Dziekanowie Leśnym, podczas której można było porozmawiać z operatorami.

Zespół wdrażający osiągnięcie medyczne z zakresu medycyny zabiegowej działa pod kierunkiem dr hab. n. med. Beaty Jurkiewicz, prof. CMKP.

Tytuł 'Innowacji medycznej roku” przyznano Mazowieckiemu Centrum Neuropsychiatrii sp. z o.o. w Zagórzu. Placówka utworzyła Ośrodek więzi dla pacjentów z zakresu zaburzeń psychicznych niemowląt i małych dzieci. Proponowane rozwiązanie jest nowatorską formą opieki psychiatrycznej w skali naszego kraju, która do tej pory nie była organizowana i realizowana. Jest nastawione na wczesną diagnozę i terapię zaburzeń psychicznych u niemowląt i małych dzieci oraz kształtowanie prawidłowej więzi rodzica i dziecka.

W tym roku przyznano również dwa 'Wyróżnienia Kapituły Konkursu”. Tytuł taki otrzymała mgr Agata Waszczuk, pielęgniarka, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Jest pielęgniarką z 34-letnim doświadczeniem. Współpracuje z pacjentami zakażonymi HIV/AIDS i uzależnionymi od substancji psychoaktywnych. Nadzoruje holistyczną opiekę w Poradni Profilaktyczno-Leczniczej nad Polakami, uchodźcami zakażonymi HIV/AIDS z Ukrainy oraz innych krajów. Stworzyła unikalny system opieki nad uchodźcami, który zapewnia kompleksową opiekę medyczną.

Drugie wyróżnienie otrzymał Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie za współorganizację akcji 'Dobry Wzrok Mazowszan”. To pilotażowy program samorządu województwa umożliwiający przeprowadzenie badań przesiewowych wzroku u mieszkańców Mazowsza. Jak podkreśla radny województwa mazowieckiego Paweł Obermeyer, celem projektu jest profilaktyka chorób wzroku i zapobieganie utracie samodzielności i niezależności spowodowanej chorobami oczu. – Łącznie w 2024 r. zrealizowano 12 spotkań, w tym m.in. w Płocku, Ciechanowie, Radomiu czy Siedlcach, a w ramach projektu do tej pory przebadano blisko 2000 osób. Zespół realizuje program pod kierunkiem dr hab. n. med. Agnieszki Kamińskiej, kierownik Oddziału Okulistycznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

Laureatów wybrała kapituła konkursu 'Medyczne Wydarzenie Roku – Eskulapy Mazowsza”, w której skład weszli przedstawiciele środowiska medycznego i samorządowego.

MEDALE PRO MASOVIA

Podczas uroczystości zostały wręczone medale Pro Masovia. Jeden z nich otrzymała dr hab. n. med. Beata Jurkiewicz, specjalistka z dziedziny chirurgii dziecięcej i urologii dziecięcej. Ze szpitalem w Dziekanowie Leśnym jest związana od 2011 r., gdzie pełni funkcję kierownika pionu zabiegowego, ponadto jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Urologii Dziecięcej CMKP. Pełniła również funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii dziecięcej. Drugi medal otrzymała lek. dent. Janina Zagajewska-Hadała – specjalistka w dziedzinie chirurgii stomatologicznej. Na początku lat 90. jako jedna z pierwszych zastosowała nowatorską metodę leczenia implantoprotetycznego, wszczepiając pierwsze implanty pod przyszłe stałe uzupełnienia protetyczne. Od 1977 r. związana zawodowa z obecnym Mazowieckim Centrum Stomatologii.

Zwycięzcom nagrody wręczyli marszałek Adam Struzik i Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa oraz radni województwa.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex