Od kilku lat obserwujemy wzrost liczby rodzin niepełnych. Badania pokazują, że co roku przybywa ich około sto tysięcy. W Polsce wychowuje się w nich dwa miliony dzieci.
Przyczyny powstawania rodzin niepełnych są różne, najczęściej jednaj to rozwód. W wielu przypadkach w konflikt między rozżalonymi byłymi małżonkami włączane są dzieci. Rodzic sprawujący opiekę wielokrotnie utrudnia kontakt z małoletnimi. Nie wszyscy ”złośliwi” rodzice wiedza, że za takie postępowanie grozi kara finansowa.
Do 2011 roku kara pieniężna jaką zasądzał Sąd była w maksymalnej wysokości 1 000 zł. i wpływała do Skarbu Państwa, dzięki nowelizacji ustawy obecnie jej wysokość nie ma górnych granic a pieniądze należą się rodzicowi, który ma utrudniane kontakty z dzieckiem.
Niestety jak powiedział aplikant adwokacki Paweł Niewiadomski przepis ten działa tylko w jedną stron.
Zdaniem prawników, choć idea zawarta w nowych przepisach jest słuszna, w praktyce występują bardzo duże problemy z wdrożeniem jej w życie. Aby złożyć wniosek do sądu o ukaranie, należy nie tylko uprawdopodobnić, że do kontaktów nie doszło, ale także mieć na to niezbite dowody, najlepiej w postaci interwencji policji. Ta jednak coraz częściej wobec rodziców, którzy proszą o pomoc, kieruje wnioski do sądu o ukaranie za bezpodstawne wezwanie. Należy jednak pamiętać, że policja ma obowiązek sporządzić z takiego wezwania notatkę i w razie prośby sadu wydać ją.