13 października obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. W tym dniu szczególnie doceniamy osoby, które zadeklarowały chęć pomocy chorym na nowotwory krwi. Pomocy, która daje szansę na uratowanie komuś życia.
Podkreśla Monika Erpszt, wolontariuszka DKMS Polska.
W kraju zarejestrowanych jest ponad 1,3 mln potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych. I chociaż codziennie ok. 19 osób z baz DKMS na całym świecie ma okazję zostać dawcą szpiku, to nadal aż 20 procent chorych nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Szanse są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni Dawcy.
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1 151 000 (sierpień 2017) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których ponad 4 450 (sierpień 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl <http://www.dkms.pl/> i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.