Dlaczego prąd 'płynie”, a mimo to wcale nie jest mokry? Jak może 'kopnąć”, skoro nie ma nóg? Czym w ogóle jest prąd i jakie ma właściwości? Już wkrótce więcej na ten temat wiedzieć będzie ponad 1000 uczniów klas I-III szkół podstawowych w Wielbarku, Barczewie, Kadzidle, Lelisie i Czarni. W ramach akcji 'Energia w dobrych rękach. Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Aldesa dla Mazowsza, Warmii i Mazur” zostaną tam zorganizowane na przełomie października i listopada 2014 r. zajęcia nt. energii elektrycznej dla najmłodszych.
Pod okiem doświadczonych trenerów dzieci samodzielnie będą przeprowadzać eksperymenty naukowe wykorzystując takie zjawiska jak indukcja elektryczna, elektrostatyka, przewodnictwo i wiele innych. Biorąc udział w kreatywnych zabawach dowiedzą się skąd się bierze prąd i jak trafia do naszych domów. W trakcie zajęć poznają też zasady bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi oraz racjonalnego i ekologicznego gospodarowania energią.
– Program zajęć 'Energia w dobrych rękach” skonstruowaliśmy tak, aby oswajać zjawisko elektryczności najmłodszym. Mamy nadzieję, że podczas wyśmienitej zabawy nie tylko lepiej zrozumieją, jak ważna jest energia elektryczna w naszym codziennym życiu, ale również co może się stać, gdy jej zabraknie – powiedział Albert Guillen, dyrektor projektu Aldesa Nowa Energia.
Akcja obejmuje działania na rzecz lokalnych społeczności z obszaru inwestycji jaką jest budowa dwutorowej linii 400 kV Ostrołęka- Olsztyn Mątki.
W kolejnych latach Program edukacyjny będzie realizowany w pozostałych gminach, na terenie których będzie prowadzona inwestycja.