Podczas piątkowej wideokonferencji zorganizowanej przez samorząd województwa dyrektorzy szpitali omawiali najważniejsze problemy i wyzwania, z którymi muszą się mierzyć.
Zwracali uwagę na brak dostatecznej koordynacji działań na szczeblu rządowym i wiele niejasności związanych z finansowaniem działalności szpitali. Podkreślali też, że wsparcie samorządu województwa od początku trwania pandemii pomogło zdjąć im z barków problemy związane z dużym zapotrzebowaniem na specjalistyczną aparaturę medyczną. Sygnalizowali jednak, że potrzeby są ciągle duże, a środki ochrony osobistej wymagają bieżącego uzupełniania.
Sytuacja jest coraz poważniejsza i wymaga natychmiastowych kroków ze strony wojewody, NFZ i ministerstwa zdrowia – powiedział marszałek Adam Struzik.
Będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby dalej sukcesywnie doposażać szpitale zarówno w środki ochrony, jak i niezbędny sprzęt – zapewniła członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Kraj nie przygotował się na pandemię. Nie ma lekarzy, odczynników i lekarstw. Uważam, że przy dużych szpitalach powinno się budować hale, a nie jak w Lombardii – rozsiewać pacjentów covidowych po małych szpitalach – powiedział Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.
Dyrektorzy placówek widzą również duże zagrożenie w wyłączaniu części oddziałów na rzecz łóżek cowidowych.
Wśród najważniejszych postulatów zgłoszonych przez dyrektorów szpitali są:
· Usprawnienie bezpośredniej komunikacji na poziomie wojewoda – samorządy – szpitale
· Zapewnienie bieżącego i adekwatnego finansowania podmiotów w tym łóżek covidowych
· Pilne utworzenie izolatoriów w oparciu o zasoby wojskowe
· Wzmocnienie taboru pogotowia dedykowanego pacjentom covidowym
· Zabezpieczenie w kraju leków dla pacjentów z Covid-19 testów dla pacjentów i personelu oraz szczepionek przeciwko grypie dla personelu medycznego