W dniach 22-23 lipca będzie można wejść do miejsca, które na co dzień jest niedostępne i strzeżone. Swoje bramy dla zwiedzających otworzy Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie.
- Zapraszając do zwiedzania chcemy pokazać, że potrafimy bezpiecznie zarządzać odpadami promieniotwórczymi, bo robimy to w Polsce od ponad 60 lat. To również dobra okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o zjawisku promieniotwórczości – mówi Aneta Korczyc, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
To też niezła atrakcja dla miłośników historii, bowiem składowisko znajduje się na terenie zabytkowego carskiego fortu nr 3 w Różanie, który zachował swój charakter.
Żeby wejść do KSOP trzeba wysłać zgłoszenie, zawierające imię i nazwisko, numer i serię dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej, na adres [email protected]. W e-mailu należy wskazać preferowaną godzinę wejścia. Do wyboru są w sobotę (22 lipca) 9:30, 13:00, 14:30, a w niedzielę (23 lipca) 9:30, 11:00, 13:00, 14:30. Zapisy przyjmowane są do 19 lipca.
Na teren składowiska mogą wejść dzieci powyżej 7. roku życia. W dniu zwiedzania trzeba mieć ze sobą dowód lub legitymację szkolną.
Odpady składowane na KSOP powstają w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych, w tym podczas pracy reaktora Maria, który działa w podwarszawskim Świerku.
Przetwarzaniem i składowaniem odpadów promieniotwórczych produkowanych na terenie Polski zajmuje się Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Przedsiębiorstwo Państwowe, który podlega Ministerstwu Klimatu i Środowiska.