Zasiłek pogrzebowy może otrzymać każdy, kto zapłacił za pogrzeb. Mają do niego prawo nie tylko członkowie rodziny zmarłego, ale także osoba obca lub instytucja, np. pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związek wyznaniowy, o ile udokumentują poniesione koszty pogrzebu. Tylko w ubiegłym roku w całym kraju ZUS wypłacił niemal 354 tys. zasiłków pogrzebowych, w województwie mazowieckim prawie 47,8 tys.
Informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Od 1 marca 2011 r. kwota przysługującego świadczenia nie zmieniła się i wynosi maksymalnie 4 tys. zł. Na pełną kwotę zasiłku może liczyć członek rodziny, który organizuje pogrzeb bez względu na wysokość poniesionych kosztów. Jeżeli organizacją pogrzebu zajmuje się osoba obca lub instytucja zasiłek jest wypłacany w wysokości faktycznie poniesionych kosztów związanych z pochówkiem, nie więcej niż 4 tys. zł. Jeśli koszty pogrzebu pokryło kilka osób albo kilka podmiotów, to zasiłek jest dzielony między wszystkich uprawnionych — proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu. Natomiast w sytuacji, gdy pogrzeb był organizowany na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej, ale członek rodziny poniósł również wydatki z nim związane, zasiłek pogrzebowy przysługuje temu członkowi rodziny w pełnej kwocie.
Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci. Jeżeli zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie było niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania zmarłego albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, prawo do zasiłku wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu.