’Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR w latach 1940–1941” – to tytuł spotkania organizowanego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. O wywózkach opowie Magdalena Dzienis-Todorczuk.
Spotkanie odbędzie się 10 lutego. Początek o godz. 17.30, wstęp wolny.
Magdalena Dzienis-Todorczyk jest główną specjalistką Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Białymstoku. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. rozpoczęła się pierwsza przeprowadzona przez NKWD masowa deportacja Polaków na Syberię. W bydlęcych wagonach w głąb Związku Radzieckiego w warunkach przenikliwego mrozu (około 40 stopni) wywieziono około 140 000 obywateli polskich. Rozmieszczono ich w 21 republikach, krajach i obwodach ZSRR. Wielu zmarło podczas transportu. Tysiące straciło życie na skutek wycieńczającej pracy, represji strażników, głodu, chorób oraz złych warunków sanitarnych.
Wśród deportowanych przeważały rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.
Muzeum zaprasza też do odwiedzenia nowej wystawy czasowej w holu kina 'Powstańcy-Zesłańcy. Syberyjska sztafeta pokoleń. Powstanie listopadowe i zsyłki popowstaniowe”.