back to top
3.8 C
Ostrołęka
wtorek, 25 lutego 2025 r.

Dawid Grosman „Tam, gdzie kończy się kraj”

REKLAMA

Wydawnictwo – Świat Książki – Życie i literatura splatają się czasem w dramatycznych okolicznościach. Spora część tej książki była już napisana, gdy w drugiej wojnie libańskiej zginął syn autora. O swego syna Ofera, służącego w armii, nieustannie boi się Ora, bohaterka tej wspaniałej i przejmującej powieści…

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

W czasie wojny sześciodniowej 1967 roku Ora poznała dwóch chłopców i obu pokochała. Ilan został jej mężem, razem wychowali dwóch synów. Ojcem młodszego syna, Ofera, jest jednak Awram. Po wielu latach rozwiedziona Ora spotyka Awrama, gnębionego wojenną traumą, i stara się przekonać go do ich syna, o którym mężczyzna nie chce nawet słyszeć… Wspólna podróż dawnych kochanków stanie się oczyszczającą wyprawą w przeszłość, podróżą po meandrach wspomnień o normalnym, a przecież nienormalnym życiu w cieniu wiecznego niebezpieczeństwa.

Wojenny kontekst jest tu bardzo ważny. Co dzieje się podczas wojny, kiedy wiadomo, że zwyciężamy, że to już koniec, jaka kara spotyka pokonanych? A ludzie, którzy brali udział w wojnie – nie tylko żołnierze, wszyscy, nawet dzieci – czy zmienią się na zawsze? W co? Jak? – pyta autor. I jak żyć, kiedy podział na wrogów i przyjaciół nie przebiega wzdłuż budek strażniczych na linii demarkacyjnej? Ofer wieziony jest do wojska przez zaprzyjaźnionego arabskiego kierowcę, zaś Ora, matka izraelskiego żołnierza, pomagać będzie arabskiemu dziecku…

Lecz Grosman to pisarz wybitny i w żadnym razie nie zamyka się w kwestiach wewnątrzizraelskich, tworząc uniwersalną opowieść o sprawach najważniejszych. O miłości, macierzyństwie, konsekwencjach trafnych i nietrafnych wyborów, o doświadczeniach, które kształtują nas na sposób, jakiego sobie nie życzymy. O nieustannej walce ze sobą i z innymi, o lękach i nienawiści, wysysanych z mlekiem matki.

W charakterystycznym dla siebie, niespiesznym, analitycznym stylu, pięknym, wyszukanym językiem Grosman, mistrz wiwisekcji psychologicznej, opowiada historię o każdym z nas i o wszystkich wielkich doczesnego świata – Czasie, Losie i Bogu, których można czasem przekupić jakąś drobną, błahą sztuczką. Kosmos tej kilkusetstronicowej powieści jest niezmierzony i zaskakujący jak odium zdarzeń, w jakie obrastamy. Wszyscy przecież znamy takie momenty, gdy w najmniej odpowiedniej sytuacji nagle skądś nadlatuje lasso odległego wspomnienia i zaciska się miękko wokół szyi. We Francji książka zdobyła Prix Médicis étranger, w Anglii – JQ Wingate Prize, a w Stanach Zjednoczonych była nominowana do prestiżowej National Book Critics Circle Award.

Istnieją autorzy, którzy potrafią utkać ze słów obraz prawdziwego życia. Dawid Grosman niewątpliwie do nich należy.

Yan Martel, autor „Życia Pi”

O autorze:

David Grossman urodził się w 1954 roku w Jerozolimie. Studiował filozofię i dramatopisarstwo, pracował dla radia. Jego twórczość obejmuje powieści, opowiadania, książki dla dzieci, eseje i wywiady z Palestyńczykami oraz izraelskimi Arabami. Grossman jest laureatem wielu nagród, m.in. Sapir, Chevalier de l’Ordre des Arts et Belles Lettres, Valumbrosa, Eliette von Karajan, Premio Grinzane, Premio Mondelo.

Do najsłynniejszych książek Grossmana, oprócz wydanej w Polsce „Patrz pod: Miłość”, należą „Żółty wiatr” i „Uśmiech owieczki”.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex