back to top
7.7 C
Ostrołęka
wtorek, 26 listopada 2024 r.

CZYM SMAKOWAŁO I JAK PACHNIAŁO MAZOWSZE W 2013 R.

REKLAMA

I w tym roku mazowieccy wytwórcy indywidualni i producenci produktów żywnościowych nie zawiedli smakoszy, którzy byli gośćmi gali konkursu o 'Laur Marszałka” za 2013 r. W Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie można było nie tylko spotkać piekarzy, pszczelarzy i ogrodników, ale też posmakować ich popisowych wyrobów.  Z naszego regionu nagrody z rąk marszałka Adama Struzika odebrali: Andrzej Kaliszewski z Białobieli za Miód Nektarowo – Spadziowy  oraz  Krystyna Manowska z Kunina, gm. Goworowo za 'Złotą Kaczkę Sołtysowej.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

W VII edycji konkursu wybrane zostały najlepsze, najsmaczniejsze i najzdrowsze produkty żywnościowe wytwarzane w 2013 r. na Mazowszu. W tym roku do konkursu zgłoszono 85 produktów. Wybór nie był prosty. Ostatecznie jury po długich naradach wyłoniło 13 laureatów oraz przyznało 7 wyróżnień. Każdy ze zwycięzców otrzymał grawerton i wybraną nagrodę rzeczową – np. piekarnik do chleba, podkaszarkę, prasę do owoców.
Producenci żywności z całego województwa byli oceniani w dwóch grupach – producenci indywidualni i  przedsiębiorcy produkujący żywność z przeznaczeniem na sprzedaż rynkową. W każdej grupie wybrano laureatów siedmiu kategorii: wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, przetwory mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego, przetwory owocowe i warzywne oraz produkty pochodzenia roślinnego, produkty mleczarskie, miody i napoje.
W trakcie gali wręczono dyplomy nowym członkom Sieci Dziedzictwa Kulturowego Mazowsze.

MIÓD NEKTAROWO-SPADZIOWY
Andrzej Kaliszewski, pszczelarz z Białobieli 
Ten niezwykły mazowiecki miód wytwarzany jest przez ostrołęckiego pszczelarza p. Andrzeja Kaliszewskiego. Wyróżnia go lekko ziarnista konsystencja i korzenny smak, przez co miód jest mniej słodki. Nektar do miodu pochodzi z terenów miejscowości Długi Kąt i Kruki. Miód pochodzi ze stacjonarnych pasiek, gotowy do zebrania jest na przełomie czerwca i lipca. Miód nektarowo-spadziowy ma duże właściwości lecznice, stosowany jest przy leczeniu m.in. dróg oddechowych i stawów.  

ZŁOTA KACZKA SOŁTYSOWEJ
Krystyna Manowska,  gospodarstwo agroturystyczne, Kunin, Goworowo
Według autorki przepisu, złota kaczka Sołtysowej to jedna z najsmaczniejszych potraw na terenie Goworowszczyzny. Przepis zachwyca bukietem niepowtarzalnych smaków i apetycznym wyglądem potrawy. Mięso do potrawy pochodzi z ptaków hodowanych tradycyjnymi metodami. Zioła i przyprawy użyte do przygotowania potrawy pochodzą z ogrodu laureatki. Kaczka jest doskonałą potrawą dla mężczyzn (odrobina pikanterii), jak i kobiet (słodko-kwaśny posmak).

Przepis na złotą kaczkę Sołtysowej
Składniki – 1 kaczka (1,5-2 kg), 0,5 kg jabłek (najlepiej antonówek), 1 l. soku z jabłek, 2 łyżki masła, łyżka ziarenek czarnego pieprzu, 0,5 kg śliwek, sól, łyżka smalcu, łyżka oleju słonecznikowego, 2 łyżki majeranku,
1 słoik gruszek z octu (do dekoracji), 0,5 kg suszonej żurawiny, pietruszka.
Receptura – Kaczkę należy dokładnie umyć i osuszyć. Starannie usunąć pozostałości po lotkach. Następnie włożyć kaczkę do miski i zalać sokiem jabłkowym. Odstawć do lodówki na noc (12 godzin). Po tym czasie kaczkę starannie osuszyć, natrzeć solą, majerankiem i pieprzem (uprzednio rozbitym dokładnie w moździerzu). W międzyczasie obrać i pokroić w ćwiartki jabłka. Do środka kaczki włożyć jabłka i śliwki. Kaczkę należy zamknąć wykałaczkami i przełożyć do brytfanki. Umieścić ją w piekarniku nagrzanym do 220° C i piec ok. 1,5 – 2 h. W trakcie pieczenia należy kaczkę polewać wytopionym kaczym tłuszczem. Przed zakończeniem pieczenia należy otworzyć brytfankę i piec kaczkę 15 minut do zarumienienia. Po upieczeniu udekorować gruszkami z octu i żurawiną.

Fot. www.mazovia.pl

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex