I w tym roku mazowieccy wytwórcy indywidualni i producenci produktów żywnościowych nie zawiedli smakoszy, którzy byli gośćmi gali konkursu o 'Laur Marszałka” za 2013 r. W Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie można było nie tylko spotkać piekarzy, pszczelarzy i ogrodników, ale też posmakować ich popisowych wyrobów. Z naszego regionu nagrody z rąk marszałka Adama Struzika odebrali: Andrzej Kaliszewski z Białobieli za Miód Nektarowo – Spadziowy oraz Krystyna Manowska z Kunina, gm. Goworowo za 'Złotą Kaczkę Sołtysowej.
W VII edycji konkursu wybrane zostały najlepsze, najsmaczniejsze i najzdrowsze produkty żywnościowe wytwarzane w 2013 r. na Mazowszu. W tym roku do konkursu zgłoszono 85 produktów. Wybór nie był prosty. Ostatecznie jury po długich naradach wyłoniło 13 laureatów oraz przyznało 7 wyróżnień. Każdy ze zwycięzców otrzymał grawerton i wybraną nagrodę rzeczową – np. piekarnik do chleba, podkaszarkę, prasę do owoców.
Producenci żywności z całego województwa byli oceniani w dwóch grupach – producenci indywidualni i przedsiębiorcy produkujący żywność z przeznaczeniem na sprzedaż rynkową. W każdej grupie wybrano laureatów siedmiu kategorii: wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, przetwory mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego, przetwory owocowe i warzywne oraz produkty pochodzenia roślinnego, produkty mleczarskie, miody i napoje.
W trakcie gali wręczono dyplomy nowym członkom Sieci Dziedzictwa Kulturowego Mazowsze.
MIÓD NEKTAROWO-SPADZIOWY
Andrzej Kaliszewski, pszczelarz z Białobieli
Ten niezwykły mazowiecki miód wytwarzany jest przez ostrołęckiego pszczelarza p. Andrzeja Kaliszewskiego. Wyróżnia go lekko ziarnista konsystencja i korzenny smak, przez co miód jest mniej słodki. Nektar do miodu pochodzi z terenów miejscowości Długi Kąt i Kruki. Miód pochodzi ze stacjonarnych pasiek, gotowy do zebrania jest na przełomie czerwca i lipca. Miód nektarowo-spadziowy ma duże właściwości lecznice, stosowany jest przy leczeniu m.in. dróg oddechowych i stawów.
ZŁOTA KACZKA SOŁTYSOWEJ
Krystyna Manowska, gospodarstwo agroturystyczne, Kunin, Goworowo
Według autorki przepisu, złota kaczka Sołtysowej to jedna z najsmaczniejszych potraw na terenie Goworowszczyzny. Przepis zachwyca bukietem niepowtarzalnych smaków i apetycznym wyglądem potrawy. Mięso do potrawy pochodzi z ptaków hodowanych tradycyjnymi metodami. Zioła i przyprawy użyte do przygotowania potrawy pochodzą z ogrodu laureatki. Kaczka jest doskonałą potrawą dla mężczyzn (odrobina pikanterii), jak i kobiet (słodko-kwaśny posmak).
Przepis na złotą kaczkę Sołtysowej
Składniki – 1 kaczka (1,5-2 kg), 0,5 kg jabłek (najlepiej antonówek), 1 l. soku z jabłek, 2 łyżki masła, łyżka ziarenek czarnego pieprzu, 0,5 kg śliwek, sól, łyżka smalcu, łyżka oleju słonecznikowego, 2 łyżki majeranku,
1 słoik gruszek z octu (do dekoracji), 0,5 kg suszonej żurawiny, pietruszka.
Receptura – Kaczkę należy dokładnie umyć i osuszyć. Starannie usunąć pozostałości po lotkach. Następnie włożyć kaczkę do miski i zalać sokiem jabłkowym. Odstawć do lodówki na noc (12 godzin). Po tym czasie kaczkę starannie osuszyć, natrzeć solą, majerankiem i pieprzem (uprzednio rozbitym dokładnie w moździerzu). W międzyczasie obrać i pokroić w ćwiartki jabłka. Do środka kaczki włożyć jabłka i śliwki. Kaczkę należy zamknąć wykałaczkami i przełożyć do brytfanki. Umieścić ją w piekarniku nagrzanym do 220° C i piec ok. 1,5 – 2 h. W trakcie pieczenia należy kaczkę polewać wytopionym kaczym tłuszczem. Przed zakończeniem pieczenia należy otworzyć brytfankę i piec kaczkę 15 minut do zarumienienia. Po upieczeniu udekorować gruszkami z octu i żurawiną.
Fot. www.mazovia.pl