back to top
16.9 C
Ostrołęka
środa, 23 lipca 2025 r.

Czy i gdzie w powiecie może być produkowana biomasa

REKLAMA

Dr Saori Miyake, dr Rafał Pudełko, dr Jan Jadczyszyn byli gośćmi starosty Stanisława Kubła.

REKLAMA

Dr Saori Miyake z Uniwersytetu w Darmstadt zawitała do powiatu ostrołęckiego ponownie, bowiem prowadzi w regionie badania nt. wykorzystania nieużytków do produkcji biomasy. Wstępny rekonesans poczyniła w kwietniu tego roku.  Z danych i map satelitarnych, którymi posługiwała się przed wizytą w terenie wynikało, że w powiecie ostrołęckim jest dużo nieużytków. Badanie na miejscu zweryfikowało jednak ten pogląd i nieco inaczej ustawiło kierunek badań. Okazało się bowiem, że choć z danych satelitarnych wynikało, że na terenie powiatu jest sporo odłogów, to praca w terenie tego nie potwierdziła. Na miejscu okazało się, że wcale nie są to nieużytki. Oczywiście udało się znaleźć i te, choć nie na taką skalą jakby się można było na podstawie zdjęć spodziewać.

Pierwsze wnioski i ich opracowanie doktor przedstawiła staroście. W tym mapy z terenem, na którym jej zdaniem mogłaby się rozwijać produkcja bioenergii.

Następnym krokiem w projekcie, nad którym pracuje dr Miyake będzie opracowanie scenariusza produkcji biomasy dla powiatu z uwzględnieniem rozmieszczenia. Później określi jakie jego realizacja może przynieść konsekwencje gospodarcze oraz środowiskowe, z uwzględnieniem zasobu węgla. Mianowicie czy produkcja biomasy wpłynie pozytywnie na zasoby węgla oraz jak wpłynie na bioróżnorodność.

Starosta zaproponował, by był to jeden z tematów konferencji dla rolników oraz instytucji okołorolniczych, która odbyłaby się jesienią. Goście wyrazili chęć w niej uczestniczenia i podzielenia się efektami swojej pracy.

Doktor Saori Miyake towarzyszyli pracownicy naukowi  Instytutu Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, którzy pobierali na ternie powiatu próbki ziemi.  Podczas spotkania w starostwie dr Rafał Pudełko i dr Jan Jadczyszyn wspomnieli o projekcie zleconym przez ministerstwo, a koordynowanym przez instytut w Puławach, w efekcie którego powstać ma kompleksowy system monitorowania gleb oraz płytkich wód gruntowych pod kątem zanieczyszczenia fosforem i azotanami. Wśród 100 tysięcy prób na terenie całej Polski, badane będą także  gospodarstwa w powiecie ostrołęckim, które realizują programy rolno-środowiskowe.

źródło: powiatostrolecki.pl

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex