Od początku września na Mazowszu tlenkiem węgla zatruły się 24 osoby – jednej nie udało się uratować. Liczba zatruć jest największa w sezonie grzewczym. Podczas ubiegłorocznej zimy zanotowano 223 zatrucia czadem – w 38 przypadkach czujniki zaalarmowały mieszkańców o unoszącym się gazie. Tlenek węgla to cichy zabójca, którego nie da się zauważyć ani wyczuć, lecz nie jesteśmy wobec niego bezbronni. Możemy zainstalować czujniki czadu, które wykryją zagrożenie – apeluje wojewoda mazowiecki.
Najbardziej zagrożone są domy, w których urządzenia grzewcze czy przewody kominowe są wadliwe lub źle używane. Zwracajmy uwagę, aby nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, w przypadku wymiany okien sprawdzić działanie wentylacji, a urządzenia użytkować zgodnie z instrukcją. Mówi st. bryg. Jarosław Wilga, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.
Ostrołęcka straż pożarna prowadzi wiele akcji prewencyjnych, zapobiegających pożarom w domach. Jedną z nich jest akcja 'Czujka w każdym domu’. Są to urządzenia informujące o niebezpieczeństwie, możemy je kupować w sklepach z artykułami bhp.
Jesień i zima to pory roku, w których ryzyko śmiertelnego zatrucia jest największe. W województwie mazowieckim, w ciągu ostatnich pięciu lat zginęło 41 osób, a ponad 700 uległo podtruciu.