Prywatność w sieci, świadome korzystanie z portali społecznościowych, ochrona przed cyberprzestępczością, cyberprzemocą oraz hejtem to główne tematy poruszane podczas konferencji 'Cyberprzestrzeń – nowe wyzwania i zagrożenia’. Przedsięwzięcie dedykowane było uczniom klas mundurowych. W spotkaniu udział wzięli Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, młodszy inspektor dr Rafał Kubicki, p.o. Komendanta Stołecznego Policji, inspektor Marek Świszcz, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu oraz Wojciech Kamieniecki, Dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.
Cyberprzemoc), uwodzenie w sieci, podszywanie się pod inną osobę lub instytucję, nienawiść czy oszustwa internetowe to wybrane zagrożenia internetowe, na które narażone są dzieci i młodzież. Wydział do Walki z Cyberprzestepczością Komendy Stołecznej Policji podejmuje szereg inicjatyw ukierunkowanych właśnie na zwalczanie oraz zapobieganie takim zagrożeniom. Działania te adresowane są przede wszystkim do młodych ludzi, którzy często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie czyhają na nich w wirtualnym świecie.
Ponad połowa uczniów polskich szkół zetknęła się z przemocą w sieci. Najczęściej sprawcami i ofiarami są koledzy ze szkoły lub klasy. Coraz częściej tradycyjne konflikty rówieśnicze ze szkoły przenoszą się do sieci. Większość ofiar przyznaje, że bardzo ciężko to doświadczenie przeżywa. Najczęściej jednak młodzi ludzie nikogo o takich przypadkach nie informują (39 proc.), czasami zwracają się o pomoc do administratorów sieci (20,8 proc.), rodziców (19,4 proc.), kolegów (17,9 proc.), a najrzadziej informują nauczycieli (2,9 proc.).
Obecnie obowiązujące przepisy w Polsce nie przewidują odpowiedzialności karnej za dopuszczenie się cyperprzemocy. Jednak nie oznacza to, że osoba, która to robi jest całkowicie bezkarna. Uporczywe nękanie, utrwalanie wizerunku osoby nagiej, prezentowanie treści pornograficznych, zmuszanie do prostytucji, zniewaga czy zniesławienie, zgodnie z Kodeksem Karnym jest zagrożone karą więzienia. Przeciwdziałanie cyberprzemocy jest obecnie priorytetem większości programów edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu dzieci w sieci.