Tradycyjna muzyka, mazowieckie smaki, ręcznie wykonane przedmioty. Trwają prace nad Mazowieckim Szlakiem Tradycji, na którego trasie znajdzie się ponad 200 punktów związanych z bogatą kulturą ludową w naszym regionie. Co krok, to obyczaj – jak głosi hasło szlaku. Projekt o całkowitej wartości 580 tys. zł już otrzymał dofinansowanie z UE w wysokości 482 tys. zł. Radni sejmiku na ostatniej sesji zdecydowali o zwiększeniu wkładu własnego w tę inwestycję.
Mówi Paweł Cukrowski, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UM WM.
Na stronie mazowieckiego szlaku znajdą się wszystkie potrzebne informacje – gdzie można zjeść regionalne potrawy czy np. kupić miód z pasieki, a także dokąd udać się, aby obejrzeć ciekawe zabytki wiejskiej architektury czy jak skontaktować się z twórcą, którego chcemy zaprosić na warsztaty lub kupić jego wyrób. Nie zabraknie również bieżących wiadomości o wydarzeniach z kręgu kultury ludowej odbywających się na Mazowszu – tu znajdziemy kalendarz koncertów, festiwali, konkursów, jarmarków i warsztatów. Do tego mnóstwo informacji na temat regionalnego folkloru, takich jak ciekawostki o obyczajach, strojach ludowych czy pracy i życiu codziennym na mazowieckiej wsi. Co ważne, i niewątpliwie przydatne dla turystów, strona szlaku będzie dostępna także na urządzeniach mobilnych.
Mazowiecki Szlak Tradycji ma nie tylko prezentować bogate dziedzictwo kulturowe naszego regionu w ciekawy i nowoczesny sposób, ale być także swego rodzaju siecią, która połączy ludzi, organizacje i instytucje, dzięki którym dziedzictwo regionu jest wciąż żywe.
Poznawanie Mazowsza na ludowo przy pomocy Mazowieckiego Szlaku Tradycji będzie można rozpocząć już jesienią tego roku, także nie wychodząc z domu.
Pomimo, że projekt jest w trakcie realizacji już dziś można go znaleźć i polubić na Facebooku.