28 września przypada Światowy Dzień Jabłka. To ulubiony owoc Polaków. Okazuje się, że co drugie jabłko w kraju pochodzi z Mazowsza.
Owoce te rosną głównie w zagłębiu grójecko-wareckim, nazywanym 'największym sadem Europy”. Początki jego powstawania datuje się od panowania Królowej Bony, która słynęła z zamiłowania do ogrodnictwa, w tym również sadownictwa. Przez kolejne stulecia, za dekretem Zygmunta II Augusta, jabłka z okolic Grójca pojawiały się na królewskich stołach.
Na Mazowszu, a dokładnie w gminie Błędów, znajdziemy też wyjątkowy produkt – proekologiczne jabłko 'amela” produkowane według technologii 'zero pozostałości pestycydów”.
Wyjątkowy jest ich smak, a przede wszystkim wartości zdrowotne, uzyskane dzięki innowacyjnej technologii, położeniu geograficznemu sadów oraz mistrzostwu polskich sadowników.
Znakomicie smakują, ale mają też wiele wartości odżywczych. Dietetycy zalecają jedzenie przynajmniej dwóch jabłek dziennie – rano dla urody, wieczorem dla zdrowia. Jabłka to źródło witaminy C, witamin z grypy B, minerałów i błonnika roślinnego. Są niskokaloryczne (jedynie ok. 50 kcal w 100 g), korzystnie wpływają na trawienie, oczyszczają organizm z toksyn, wspomagają pracę mózgu i pomagają regulować poziom cukru we krwi.