Wsparcie osób starszych w zakresie podstawowych czynności życia codziennego to główne założenie Bonu Senioralnego – nowego rządowego programu opracowanego przez Minister ds. Polityki Senioralnej Marzenę Okłę – Drewnowicz. Obecnie trwają konsultacje społeczne z przedstawicielami samorządów, organizacji pozarządowych, czy reprezentacją osób starszych.
Celem programu jest wsparcie osób aktywnych zawodowo, które w związku z wykonywaną pracą nie mogą zapewnić wsparcia bliskiej osobie starszej w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Np. pomoc w zrobieniu zakupów, ubraniu się, jedzeniu, utrzymaniu porządku w domu, załatwianiu spraw urzędowych, czy pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi.
Wniosek o przyznanie Bonu Senioralnego będą mogły złożyć aktywne zawodowo dzieci lub wnuki (jeśli dzieci nie żyją) osoby starszej. Korzystać z programu będą mogły osoby, które ukończyły 75 lat.
Po ocenie skali potrzeb seniora, przysługiwać mu będzie maksymalnie do 50 godzin wsparcia miesięcznie. Maksymalna kwota wsparcia to 2 150 zł na osobę. Świadczenie ma obowiązywać od 2026 roku, a kwota dofinansowania uzależniona będzie od zarobków dzieci lub wnuków oraz wysokości emerytury osoby starszej.
19 listopada Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski powołał Zespół Ekspertów ds. Polityki Senioralnej przy Wojewodzie Mazowieckim. W jego skład wchodzi 18 osób. Zespół będzie pełnić funkcję opiniodawczo-doradczą.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/zespol-ekspertow-ds-polityki-senioralnej-przy-wojewodzie-mazowieckim–wreczenie-powolan
Nasze społeczeństwo się starzeje. Dane Głównego Urzędu Statystycznego przewidują, że do 2060 r. liczba osób w wieku 65 lat i więcej wzrośnie w porównaniu z rokiem 2022. W związku z tym wyzwania związane z opieką nad osobami starszymi są bardzo ważnym i zawsze aktualnym tematem.