Dziesiątki powalonych drzew, pozrywane dachy i uszkodzone linie energetyczne – to skutki nawałnicy, jaka przeszła nad częścią województwa mazowieckiego 29 lipca.
W terenie pracują gminne komisje podsumowujące straty w gospodarstwach. Te najbardziej poszkodowane mogą starać się o zasiłki z gminnych ośrodków pomocy społecznej- poinformował Tomasz Pietrasieński, koordynator oddziału prasowego Wojewody Mazowieckiego.
W wyniku porywistego wiatru w całym regionie zerwane zostały 42 linie średniego napięcia, a 53 tys. odbiorców pozostało bez prądu. W gminie Dąbrówka w powiecie wołomińskim uszkodzonych zostało 40 budynków gospodarczych, a w 13 domach zerwało dach. W akcji usuwania skutków nawałnic wzięło udział ponad 50 strażaków z 9 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej. Wichury najbardziej dotknęły miejscowości: Kołaków, Małopole, Lasków, Trojany i Dąbrówka.
Na terenie powiatu ostrołęckiego największe straty odnotowano w gminach: Baranowo (cztery zerwane dachy oraz linia energetyczna), Kadzidło, gdzie w wyniku przewrócenia się dmuchanej zjeżdżalni poszkodowana została dwójka dzieci – 3 letni chłopiec i 10 letnia dziewczynka (bez prądu pozostaje dwadzieścia sołectw, uszkodzone zostało sześć budynków gospodarskich i dwa mieszkalne), Lelis (uszkodzone dwa budynki gospodarcze) i Myszyniec (uszkodzony budynek mieszkalny w miejscowości Wykrot). Na terenie całego powiatu siedleckiego w akcji udział wzięło ponad 40 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Silny wiatr niszczył także w powiecie przasnyskim, gdzie wichura powaliła 37 drzew, zerwała 9 dachów z budynków gospodarczych i trzech budynków użyteczności publicznej (m.in. z kościoła i szkoły). Z powodu uszkodzenia linii energetycznych występowały przerwy w dostawie prądu. Łącznie w akcji wzięło udział ponad 80 zastępów OSP i PSP. Do poważnego zdarzenia doszło na terenie gminy Łochów w powiecie węgrowskim. Przebywający nad rzeką Liwiec mężczyzna został raniony piorunem. Poszkodowanego odwieziono do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Na terenach dotkniętych wichurami służby przystąpiły do udzielania niezbędnej pomocy i szacowania strat. Tylko na terenie gminy Dąbrówka z magazynów obrony cywilnej pobrane zostało ponad 1000 m folii do zabezpieczenia dachów oraz 10 agregatów prądotwórczych, które wspierały pracę urządzeń w gospodarstwach rolniczych i fermach. Na miejsce sprowadzono także psychologa dla jednej z poszkodowanych rodzin. W miejscowości Szla (pow. przasnyski) z powodu zerwanych linii energetycznych strażacy zasilali agregatem prądotwórczym stację uzdatniania wody. Do niektórych miejscowości PSP i OSP dostarcza wodę w beczkowozach.
Najbardziej poszkodowani w wyniku nawałnic mogą liczyć na wypłatę jednorazowej pomocy w wysokości do 6 tys. zł Środki te przeznaczone są dla osób i rodzin, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji. Po oszacowaniu strat, gminy mogą wystąpić o dodatkowe pieniądze do wojewody mazowieckiego.