Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie opublikował najnowsze dane dotyczące sytuacji osób bezrobotnych w regionie. Z końcem czerwca 2025 roku stopa bezrobocia na Mazowszu osiągnęła 4,1%, co oznacza minimalny wzrost w porównaniu do maja.
To nietypowe zjawisko w okresie letnim, zwykle charakteryzującym się większą aktywnością zawodową, lecz jak podkreśla Tomasz Sieradz, dyrektor WUP może wynikać z ostatnich zmian legislacyjnych, które mogły wpłynąć na lokalne statystyki.
Na Mazowszu widać znaczne zróżnicowanie między powiatami. Najniższe bezrobocie utrzymuje Warszawa – 1,5%, najwyższe jest w powiecie szydłowieckim – aż 21,7%.
W podregionie ostrołęckim największy wzrost zanotowano w powiecie makowskim – do 15,4%. Natomiast powiat ostrołęcki utrzymał stopę bezrobocia na niezmienionym poziomie – 8,8% zarówno w maju, jak i w czerwcu. W mieście Ostrołęka bezrobocie wyniosło 7,2%, co oznacza wzrost o 0,2 punktu procentowego względem maja.
Mimo tej zmiany, region utrzymuje się na trzecim miejscu w Polsce pod względem najniższego bezrobocia, tuż za Śląskiem i Wielkopolską.
Fot. WUP w Warszawie