W województwie mazowieckim okres ferii zimowych rozpoczyna się od 15 stycznia i trwa do 28 stycznia br. Jest to czas kiedy podległe Wojewodzie Mazowieckiemu służby i inspekcje będą prowadzić wzmożone działania w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz turystów przebywających w województwie mazowieckim. W ramach akcji 'Bezpieczne ferie 2024′ zostaną przeprowadzone kontrole m.in. miejsc zorganizowanego wypoczynku oraz sprawności technicznej autokarów.
Kuratorium Oświaty w Warszawie przypomina, że przed wybraniem zimowiska lub półkolonii należy sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Każdy organizator wyjazdu zobligowany jest zgłosić wyjazd krajowy w bazie wypoczynku na minimum 21 dni przed rozpoczęciem zimowiska. W sytuacji półkolonii lub wyjazdów zagranicznych zgłoszenia należy dokonać na minimum 14 dni przed planowanym wyjazdem. Zgłoszenia można dokonać korzystając z formularza online.
Kuratorium Oświaty przeprowadzi kontrolę 60 losowo wybranych wypoczynków pod kątem:
zapewnienia uczestnikom dostępu do opieki medycznej, posiadania odpowiednich kwalifikacji przez kadrę opiekującą się dziećmi, spełniania przez obiekt wymagań ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i higieny, a także programu zajęć.
Ponadto, na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl, rodzice i opiekunowie mogą zweryfikować, czy wypoczynek ich dzieci został zgłoszony do Kuratorium i czy uzyskał akceptację Kuratora.
Funkcjonariusze ruchu drogowego w całym kraju podejmą działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Policja ma na uwadze zarówno bezpieczeństwo osób korzystających z wypoczynku, jak również tych wszystkich, którzy pozostaną w miejscu swojego zamieszkania.
Aby zadbać o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych, policjanci będą m.in. kontrolować zorganizowane miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży, tereny dworców kolejowych, autobusowych oraz węzłów komunikacyjnych, a także blokowisk, parków, placów szkolnych. Zwrócą uwagę na miejsca, gdzie powstają tzw. dzikie lodowiska, czy skontrolują punkty sprzedaży alkoholu i papierosów. Policjanci w trakcie trwania ferii zimowych będą przeprowadzać akcje edukacyjno – informacyjne.
’Bezpieczny Autobus’ to platforma uruchomiona przez Ministerstwo Cyfryzacji (www.bezpiecznyautobus.gov.pl), pozwalająca w łatwy i szybki sposób sprawdzić podstawowe dane na temat autokaru, którym planowana jest podróż.
W okresie ferii zimowych Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny koordynuje działania Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych, przeprowadzając planowe kontrole w zakresie oceny zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży. Działania te będą obejmować nadzór nad zorganizowanymi turnusami, w zakresie warunków higieniczno – sanitarnych.
Zostaną wzmożone działania nadzorcze nad obiektami takimi jak lodowiska, tory saneczkowe i narciarskie, sale zabaw dla dzieci, escape room-y, baseny publiczne w celu zapewnienia bezpiecznego korzystania z ww. obiektów w zakresie higieny komunalnej.
Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej polecił podległym jednostkom organizacyjnym realizowanie założeń kampanii 'Bezpieczne Ferie 2024′. W ramach kampanii organizowane są spotkania strażaków w szkołach oraz strażnicach Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, półkolonie z dziećmi i młodzieżą szkolną, podczas których poruszane są takie tematy jak:
· zagrożenia związane z korzystaniem z tzw. dzikich lodowisk oraz z zabawami i aktywnością na świeżym powietrzu,
· zagrożenia związane z narażeniem swojego ciała na niskie temperatury,
· wykorzystanie elementów odblaskowych podczas poruszania się po zmroku,
· zagrożenia związane z pożarami oraz emisją tlenku węgla w obiektach mieszkalnych,
· zasady zgłaszania zdarzeń na numer alarmowy 112.
Państwowa Straż Pożarna w ramach kampanii 'Bezpieczne Ferie 2024′ przypomina o zasadach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
NUMERY ALARMOWE I INTERWENCYJNE
112 – numer alarmowy
997 – Policja
999 – Pogotowie Ratunkowe
Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Radomiu – tel. 48 363 51 87
Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie – tel. 22 551 24 00
Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Warszawie – tel. 22 863 90 12
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie – tel. dyżurny 502 171 171 (w sprawach interwencji Oddziału HDiM 22 620 90 01 (06) w. 123 ; pn./pt. w g. 7:30-15:00).