back to top
6.3 C
Ostrołęka
poniedziałek, 20 stycznia 2025 r.

Bezpieczeństwo energetyczne: narada przed zimą

REKLAMA

Działalność mazowieckich elektrowni w związku z utrzymującym się niskim poziomem wody w rzekach – to temat posiedzenia w Urzędzie Wojewódzkim. Podczas spotkania dyskutowano na temat rozwiązań, które zapewnią utrzymanie wytwarzania prądu na stałym poziomie.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Obie mazowieckie elektrownie – w Ostrołęce i Kozienicach – wodę do chłodzenia bloków energetycznych pobierają – pierwsza z Narwi, druga z Wisły. Z powodu tegorocznej suszy hydrologicznej i niewielkich opadów deszczu stan wód utrzymuje się na niskim poziomie, co zagraża ciągłości pracy obu zakładów.

Podczas narady w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim uzgodniono, że rozwiązaniem umożliwiającym zabezpieczenie obu elektrowni przed koniecznością ograniczenia dostaw energii będą progi spiętrzające wodę. Tymczasowa instalacja (zbudowana na podstawie przepisów szczególnych Ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz Ustawy o zarządzaniu kryzysowym) jest już wykorzystywana przez elektrownię w Ostrołęce. Podobna, także tymczasowa konstrukcja, powstaje na Wiśle przy elektrowni w Kozienicach.   

Mamy do czynienia z sytuacją realnego zagrożenia, która wymaga podjęcia konkretnych działań ze strony dostawców prądu. Pamiętamy, że inwestycje mają powstać na terenach objętych programem Natura 2000, dlatego ich realizacja musi nastąpić w zgodzie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Ważne jest także zaproszenie do dialogu organizacji pozarządowych – powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
W trakcie narady omówiono dalszą współpracę przedstawicieli elektrowni z Ostrołęki i Kozienic z  organami samorządu i administracji: Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Wojewódzkim Zarządem Melioracji Urządzeń Wodnych czy Mazowieckim Wojewódzkim Inspektorem Środowiska. Instytucje te są odpowiedzialne za wydanie pozwoleń na budowę progów spiętrzających wodę w nurcie rzeki. Producenci energii planują tego typu konstrukcje umieścić na dnie Narwi i Wisły na stałe, aby ograniczyć ryzyko wyłączenia bloków energetycznych z powodu niskiego poziomu wody.
Stabilniejszą sytuację mają warszawskie elektrociepłownie Siekierki i Żerań, które korzystają z innego systemu pobierania wody.

W spotkaniu udział wzięli m.in. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i elektrowni w Kozienicach i Ostrołęce.

fot. mazowieckie.pl

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex