W zeszłym roku podczas sylwestrowej nocy w Warszawie śmierć poniosła 5-letnia dziewczynka. Trafiona w głowę fragmentem jednego z fajerwerków zmarła, mimo natychmiastowego wezwania pomocy. Takie tragiczne wydarzenia muszą uświadomić nam, że z materiałami pirotechnicznymi nie ma i nie może być żartów. Nawet przy zachowaniu środków ostrożności i opiece dorosłych, nietrudno o wypadek. Jak co roku w Noc Sylwestrową, niebo rozbłyśnie światłem tysięcy petard i fajerwerków. Pamiętajmy jednak, że odpalane w miejscach publicznych lub na posesjach prywatnych mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. Wśród najczęstszych obrażeń są rany dłoni ze szczególnym uwzględnieniem palców oraz rany twarzy, oczu i uszu. Wiele z nich ma charakter nieodwracalny…
Nie można zapominać, że sztuczne ognie to materiały pirotechniczne, które są wybuchowe, łatwopalne i należy obchodzić się z nimi z najwyższą ostrożnością, zgodnie z instrukcją użytkowania. Wojewoda apeluje o rozważny zakup i rozsądne użytkowanie petard i fajerwerków.
Przypomina także, że środki pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim, legitymującym się dowodem osobistym. Petardy i fajerwerki należy kupować tylko w sklepach posiadających odpowiednie zezwolenia.
ZASADY BEZPIECZNEGO UŻYWANIA FAJERWERKÓW
Na co zwrócić uwagę przy zakupie:
O Wyroby pirotechniczne najlepiej kupować w sklepie stacjonarnym – na wydzielonym stoisku lub w sklepie internetowym, należy unikać zakupu z niepewnego źródła np. stolika na bazarze.
O Zwracajmy uwagę na to, czy opakowanie wyrobu pirotechnicznego nie ma wybrzuszeń, pęknięć lub rozerwań.
O Przy każdym wyrobie pirotechnicznym powinna znajdować się instrukcja w języku polskim, zawierająca informacje i ostrzeżenia, które umożliwiają jego bezpieczne użycie.
Jak bezpiecznie odpalić fajerwerki:
O Używajmy wyrobów pirotechnicznych na otwartej przestrzeni, unikając strzelania w pobliżu budynków, drzew itp.
O Sprawdźmy, czy wyrób pirotechniczny stoi stabilnie na podłożu, a w przypadku rakiet – czy urządzenie służące za wyrzutnię (np. butelka) nie przewróci się.
O Zwróćmy uwagę na kierunek wystrzału zaznaczony na wyrobie pirotechnicznym
i nie kierujmy fajerwerków w stronę ludzi, zwierząt, budynków, przedmiotów łatwopalnych, a także nie nachylajmy się nad wyrobem pirotechnicznym.
O Po zapaleniu lontu oddalmy się na bezpieczną odległość (określoną w instrukcji),
a w przypadku, gdyby wyrób nie zadziałał, zachowajmy się w sposób opisany w instrukcji. Nie podchodźmy zbyt wcześnie i nie próbujmy odpalić go ponownie.
O Nie trzymajmy odpalanego wyrobu w ręce, chyba że w instrukcji dopuszczono taki sposób używania.
O Nie wolno ingerować w konstrukcję wyrobu, np. rozbierać go lub łączyć kilku wyrobów pirotechnicznych.